Jonathan Groff da TARDIS’e atlıyor

Yazı: Melis Tire

Netflix’in fan favorisi yapımlarından biri olmasına rağmen askıya aldığı seri katil dizisi Mindhunter’ın başrol oyuncusu Jonathan Groff, son olarak M. Night Shyamalan gerilimi Knock at the Cabin için kamera karşısına geçmişti. Bu kez adını BBC’nin bilim kurgu klasiği Doctor Who’nun yeni sezonuna yazdırmış.

Kasım 2023’te start alacak olan yeni Doctor Who sezonu, serinin 60. yıl dönümüne özel 3 kısımdan oluşan bir giriş yapacak. Bu özel sezon, birçok başka sürpriz, iddialı bir oyuncu kadrosu ve çeşitli yenilikleri de beraberinde getirecek gibi görünüyor. Hatta dizi, BBC’nin Disney markasıyla yaptığı anlaşma üzerine ilk kez uluslararası platformda BBC haricinde bir kanalda, Disney Plus’ta yayımlanacak.

Jonathan Groff hangi karakterle bu evrene atılıyor henüz bilinmese de yapılan duyuruda bazı ipuçları mevcut: “Kendisi gizemli ve heyecan verici bir rolle TARDIS’e atlamak üzere”. Diziye katılımı üzerine kısa bir açıklama da yapan Jonathan Groff,  15. doktor olarak ilk kez karşımıza çıkacak Ncuti Gatwa’yı övgülere boğmuş ve senarist Russell T Davies’in zihninin derinliklerine dalmak için sabırsızlandığından bahsetmiş.

Doctor Who’nun 60. yılı için kadroya dâhil edilen diğer isimler arasında Jinkx Monsoon da var. RuPaul’s Drag Race serisinin en ikonik kraliçelerinden biri olan Monsoon, aynı zamanda ödüllü bir oyuncu, dansçı, şarkıcı, kabare yıldızı. Bir yandan kendi şovuyla dünyayı turlamaya devam ederken,  Broadway’de 8 hafta süren Chicago müzikali macerasında Matron “Mama” Morton rolünü canlandırdı ve bu roldeki ilk drag queen olarak tarihe geçti.

Bu sezon kuir temsiline ve çeşitliliğe dikkat edildiğini ve tüm bu gelişmelerin sevindirici olduğunu söylemek mümkün. Pete Machale de geçtiğimiz günlerde Doctor Who tarihindeki ilk trans erkek olarak 60. yıl sezonunun kadrosundaki yerini aldı.