Joseph Heller’ın romanından uyarlanan “Catch-22”dan ilk fragman

Joseph Heller’ın hiciv içeren ve II. Dünya Savaşını konu alan tarihsel kurgu romanı Catch-22’dan uyarlanan dizinin pilot bölümü fragmanı Hulu tarafından yayınlandı. George Clooney, dizinin yönetmen ve yapımcılığını üstlenmesinin yanı sıra oyuncu kadrosunda da yer alıyor.

20. yüzyılın önemli edebiyat eserlerinden biri olarak kabul edilen Catch-22’nun baş karakteri İtalya’da bir askeri üste, hava kuvvetlerinde görev yapan Yossarian adlı bir asker. Ancak Yossarian uçaktan bomba yağdırmaktan hiç hoşnut değil ve görevini bırakmak için can atmakta. Fragmanda da göreceğimiz gibi bu isteğini yerine getirememesinin sebebi kötücül bir öğreti: Bir asker deli olduğunu iddia edip ordudan ayrılmak isterse bu onun aslında akıllı ve orduda hizmet etmeye oldukça uygun biri olduğunu kanıtlar, çünkü yalnızca gerçekten deli olan birisi böylesine tehlikeli uçuşlara isteyerek devam eder.

Bu anlamsız öğretiyle işleyen askeri bürokrasi, Yossarian’ın yapması gereken uçuşları artırırken bir taraftan savaşın yarattığı kaos ve korkuya, diğer taraftan da durumun yol açtığı tuhaf ve komik anlara şahit olacağız.

Altı bölümden oluşan mini dizide John Yossarian’ı Christopher Abbott canlandıracak. George Clooney’i Albay Scheisskopf, Hugh Laurie’yi de binbaşı de Coverley rolünde izleyeceğiz. Aşağıdaki fragmanıyla heyecan yaratan Catch-22, 17 Mayıs’ta Hulu’da.

(Yazı: Merve Coşkun)


Yükleniyor...