Jude Law ve Naomie Harris’li mini seri “The Third Day”e günler kala

HBO ve Sky Studios ortak yapımı The Third Day bir mini seri ve alışık olmadığımız bir yayınlanma programıyla 3 parçada anlatılacak gerilim dolu bir hikâye. Yaz, Sonbahar ve Kış sırası ile ilerleyen seride Yaz ve Kış 3’er bölümden oluşmakta ve mini serinin iki ana parçası. Her bir parça da kendi içlerinde hikâyelerden oluşuyor. Bölümler birbirlerine bağlandıkları kesişim noktalarına sahipler. Jude Law’u başrolünde izlediğimiz yaz bölümünde, uzak ve çevresinden yalıtılmış bir adaya sürüklenen bir karakterin yolculuğunu izleyeceğiz. 

Yaz ve Kış’ı birbirine bağlayan Sonbahar bölümü ise Punchdrunk tiyatro topluluğu tarafından canlı olarak izleyiciye sunulacak. Çağdaş tiyatronun önemli temsilcilerinden başarılı İngiliz tiyatro topluluğu Punchdrunk’ın “promenad” türü tiyatronun bir uzantısı sayılan “immersive” tiyatrodan (kapsayıcı tiyatro) bir örneği sunacağı bu projesinde, oyunun türü gereği izleyici sayısı sınırlı tutulacak ancak çevrimiçi olarak da yayımlanacak. Ardından Kış bölümleri ile hikâyeye devam edeceğiz. Burada da Naomie Harris’in karakterinin, ailesiyle birlikte aradığı cevapları bulmak istediği için ulaştığı adada başından geçenlere tanıklık edeceğiz. Tekinsiz hissini anbean yaşatan ada ve sakinleri ile karşılaşmalar, her iki karakterin de geçmişindeki yas ve keder getiren anıları gün yüzüne çıkaracak. Yaz bölümünü Utopia serisinde yönetmenlik yapmış Marc Munden, Kış bölümünü ise Three Girls dizisinden Philippa Lowthorpe yönetiyor. Canlı tiyatro performansı olarak izlenecek bölümün yönetmeni ise Felix Barrett.

Jude Law ve Naomie Harris’in başrolde oldukları hikâyelerde bu iki oyuncuya ada sakinleri olarak Katherine Waterston, Emily Watson, Paddy Considine, Gianni Calchetti, Amer Chadha-Patel gibi isimler eşlik edecek. Geride kalan sinema yılının çok konuşulan yapımlarından olan Midsommar ile benzer tınıda olduğu vurgulanan The Third Day’in yayın tarihi pandemi sebebiyle 11 Mayıs’tan 14 Eylül’e kaydırılmıştı. 

Jude Law, prodüksiyon süreci yılan hikâyesine dönmüş bir başka yapım olan Fantastic Beasts and Where to Find Them 3 projesinde Albus Dumbledore’u canlandıracak. Robert Downey Jr. ile başrolde oldukları Sherlock Holmes serisinin üçüncü ve son filmi de yine yapım aşamasında. Yeni Peter Pan uyarlaması Peter Pan & Wendy’de Captain Hook rolüyle karşımıza çıkacak olan Law, Francis Ford Coppola’nın New York’u bir ütopyaya yaraşır şekilde yeniden yapılandırmaya çalışan bir mimarın yaşantısını ele aldığı projesi Megalopolis’te yer alacağı duyurulan ilk isimlerden.

Yazı: Biçem Kaya