Kaan Müjdeci’den “Hamlet”e yeni bir soluk

GAIN’in William Shakespeare’in Hamlet‘inden uyarlanan yeni dizisini geçtiğimiz haftalarda duyurmuş; Sivas (2014) ile büyük alkış toplayan Kaan Müjdeci’nin ilk dizisi olması nedeniyle beklentileri yüksek tutmuştuk. Avrupa’nın dizilere odaklanan en büyük festivali Series Mania’da Uluslararası Yarışma bölümünün 8 finalistinden biri olan, prömiyerini yine bu festivalde gerçekleştiren Hamlet’ten ilk fragman gün yüzüne çıktı.

Advertisement

Geniş oyuncu kadrosundan iddialı performanslar izleyeceğimizi açık eden tanıtımda başarıyla yaratılmış atmosfere dair emareler görmek mümkün. Köpeklerin, atların, yılanların ve kurtların varlıklarına, Shakespeare’in klasiğinden tanıdık replikler eşlik ediyor. Tarih olarak ise ekim ayı belirlenmiş.

Dünya klasiğini gerçek bir hikâyeyle sentezlediği söylenen dizi, bahsi geçen 16. yüzyıldaki krallığının yıkılışını ve güç dengelerindeki değişimi, bugünkü “fayton krallığı” üzerinden ele alacak. Büyükada’da atların topluca gömüleceği bir gece, faytonların sahibi, erkek kardeşi tarafından öldürülür. Faytoncunun kızı, babasının katilini bulmak ve intikam almak için harekete geçer. Genç kadın planı doğrultusunda şüpheli olan herkesi TV’nin en meşhur reality şovunda, sahnede buluşturur.

Müjdeci’nin Hamlet’i ile ilgili en yenilikçi dokunuş, baş karakterin Elit İşcan’ın canlandıracağı genç bir kadın olması. Bir diğer önemli karaktere, Reha Erdem’in Hayat Var’ından yıllar sonra İşcan ile karşılıklı oynayan Erdal Beşikçioğlu hayat veriyor. Künyede Şebnem Bozoklu, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar, Murat Kılıç, Çiğdem Selışık Onat, Cihat Tamer, Serdar Orçin, Emrullah Çakay, Ozan Çelik, Kutay Sandıkçı, Çiçek Acar ve Mustafa Alabora gibi oyuncuların da ismi geçmekte.