Kanye West belgeseli 16 Şubat’ta Netflix’te

Kanye West. Her anıldığında bünyede, zihinlerde yarattığı yansımalar sürekli çeşitlenen bir isim. Müziğiyle, sneaker tasarımlarıyla, magazin malzemesine evrilen ve her daim gözler önünde olan yaşantısıyla, “Ben tanrıyım” gibi akıllara durgunluk veren beyanlarıyla, pazar servisleriyle, tartışmalı ortaklıklarıyla ve eşine rastlamanın pek mümkün olmadığı dev egosuyla bir şekilde küresel gündeme sızmayı, iyi kötü hakkında konuşturmayı kariyerinin her aşamasında sürdürmüş bir figür. 

2021’de Donda albümüyle, bu albümü kaydetme ve yayımlama biçimiyle konuşulan Kanye West hakkında kapsamlı bir belgeselin hazırlandığı uzun zamandır biliniyor. İsmi jeen-yuhs. Clarence “Coodie” Simmons ve Chike Ozah ikilisinin ellerinden çıkan belgesel, 21 yıllık arşiv görüntüleriyle oluşturulmuş bir üçleme. Prömiyerini 20-30 Ocak’ta Omicron salgını sebebiyle çevrimiçi düzenlenecek Sundance Film Festival’da yapacak jeen-yuhs, 16 Şubat itibariyle üç haftalığına Netflix kataloğunda olacak. 

“Popüler kültürün en tartışmalı isimlerinden birinin kapsamlı bir portresi.” olarak tanıtılan jeen-yuhs: A Kanye Trilogy’den ilk fragman paylaşıldı. 

Açılış sahnesinde, belgeselin bir şekilde yanıt vereceğini umduğumuz bir soru genç Kanye’ye soruluyor: “Ama sen kim oluyorsun da kendine dahi diyorsun?”. Kanye West’in evde, stüdyoda, sahnede çekilmiş yüzlerce saatlik görüntülerini derleyen belgeselin; her daim iddialı ve belki de birçokları için şuursuz tınlayan çıkışlarının altını doldurup doldurmayacağı, en büyük merak konusu.

Yönetmen ikilisi Coodie & Chike, 2004’te “Through the Wire” videosunu çekerek Kanye West’in küresel olarak spot ışıklarının altında konumlanmasına vesile olmuş isimler arasında. Bu fenomenin fitilinin yanmasında parmağı olan ikilinin, kapsamlı bir Kanye West anlatısı için dümene geçmesi şaşırtıcı değil. Nitekim tanıtım metninde de şu cümleye yer verilmiş: “jeen-yuhs: A Kanye Trilogy gibi bir projeyi sıfırdan var edemezsiniz; bunun için onlarca yıllık vizyon, adanmışlık, dualar ve üretim için bir bakış açısı gerekir.” Kanye serüvenini en yakından takip etmiş Coodie & Chike’ın, müzisyenin zihninden geçenleri ekrana yansıtabilmek için, hatta Kanye’yi Kanyece anlatmak için isabetli bir seçim olduğu aşikâr. Filmin pek çok tartışmayı beraberinde getireceği de aynı şekilde.

Kanye West belgesel

Kanye, fragmanda da kendisine “bahşedilmiş” “olağanüstü” yeteneğinden bahsediyor. Pharrell Williams, Jay-Z ve Kid Cudi gibi isimlerle yaptığı ilk ortaklıkların perde arkasına uzanacağımızı işaret eden stüdyo seansları, stüdyoda kendi başına beatler kaydettiği anlar, sahnede on binlerce kişinin karşısında şarkı söyleyişi gibi sekanslar ilk tanıtımda mevcut. Bu ışıltılı anlarla birlikte, 2007’de hayatını kaybeden annesi Donda West’in yasıyla mücadele edişi gibi ağır dönemlerine de tanık edeceğiz.