Karanlık bir zihnin içinde “Conversations with a Killer: Ted Bundy Tapes”

Netflix’in geçtiğimiz haftalarda yayınladığı yeni belgeseli Conversations with a Killer: Ted Bundy Tapes Amerika’nın en çok konuşulan, ünlü seri katilinin yakalanma sürecinin ve korkunç cinayetlerinin akıl almaz detaylarını, Bundy ile yapılan 100’ün üzerinde saatlik röportaj kasetlerinden parçalarla beraber sunuyor. Ted Bundy’nin 24 Ocak 1989’da gerçekleşen idamının 30. yıldönümünde yayınlanan belgeselin yönetmen koltuğunda ise Joe Berlinger oturuyor. Filmografisinde pek çok suç belgeseli bulunan Berlinger, Conversations with a Killer: Ted Bundy Tapes belgeselinin yanı sıra dünya prömiyerini geçtiğimiz günlerde Sundance Festivali’nde yapan ve Ted Bundy’nin yaşamını sevgilisi Elizabeth Kloepfer’in perspektifinden aktaran Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile isimli kurmaca filmin de yönetmeni.

“Seri katil” kavramının henüz ortaya çıkmadığı ve günümüz teknolojisinin sunduğu iletişim olanaklarının bulunmadığı bir zamanda; temiz imajı, düzgün konuşmaları ve politik kariyeriyle hem polisi hem de kamuoyunu uzun süre kandırmayı başaran Ted Bundy’nin cinayetlerine dair detayların ortaya çıkarılması ancak bir manipülasyon ustası olan psikopat katilin idam cezası kesinleştikten sonra kendi rızasıyla yaptığı kan donduran itiraflar neticesinde oldu.

1974 ve 1978 yılları arasında Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde dehşet saçan ve 30’un üzerinde kurbanı bulunan katilin yılan hikayesine dönen yakalanma öyküsü,  tüm dünyanın izlediği yargılanma süreci ve parmaklıklar arkasından verdiği röportajların ortaya çıkardığı tüylerinizi diken diken edecek detaylar, gerçekliğine inanmakta güçlük çekeceğiniz bir karanlığı gün yüzüne çıkarıyor.