KARDELEN ve Artz ile aşk, kumar, oryantal

Yazı: Eylül Ege - Fotoğraf: Mesut Adlin

Demonation Festivali No:12’de konuğumuz olan KARDELEN, 90’lar popunun esansından bossa nova dokunuşlarına varan pek çok katkıyla temelini R&B’den alan müziğini zenginleştirmekte. Geçtiğimiz sene altı parçadan oluşan Lütfen Kalbimi Sökün kısaçalarını yayımlayan, şimdilerde ilk albümünün hazırlıklarına devam eden müzisyen ortak üretimleri de sevenlerden. Mabel Matiz düeti “Severim”in ardından Artz ile birlikte kaydettiği “KUMAR” var sırada.

Şarkılarında inşa ettiği kas gevşetici düzenlemeler, tutkulu sözler, pürüzsüz sesi, tesiri yüksek vokali ve canlandırıcı sahne performansıyla parlayan KARDELEN bu kez, yenice bitmiş gibi görünen bir ilişkinin bıraktığı hislerden dem vuruyor. Veda ânında söylenmiş “Kendine iyi bak.”lar kulakta hâlâ çınlıyor belli ki. Ancak oynanan kumardan zararla çıkılmış: “Bu hissi bildin mi, sen de hissettin mi? Boşa zaman buna denir. Bir cevap buldun mu? Aslında hiç yoktu ikimizin oluru.” diyor KARDELEN.

Artz’ın kulüp enerjisini oryantal ritimlerle beslediği sürprizli prodüksiyonu, parçanın sahiplendiği duygudurumunu tatlı tatlı taşıyor yaklaşık iki buçuk dakikalık süresi boyunca. Birdenbire akla gelen o anların durgun bir suyun köpürüp yeniden sakinleşmesine benzeyen tesirini müzikle duyuyoruz. Sorun yok, kabul var; yola devam etme gücü yerinde. “KUMAR”ın görsel eşlikçilerinden de bahsetmeden geçmemeli. İskambil kartları, oralet ve sigara dumanının başrolde olduğu bir atmosfer yaratan Spotify kanvası da kapak görseli de Mesut Adlin imzalı.

KARDELEN yakın zamanda Okan Urun’la O Gezegen’in konuğu olmuştu. İkilinin sohbetini dinlemek için sizi böyle alalım.