“Karşı Bir Şey” ile video sanatına çoğulcu bakış

Senkron, video sanatını mercek altına alan eş zamanlı etkinlikler bütünü olarak Türkiye genelinde, birçok sanat mekânının katılımıyla 15-30 Nisan’da düzenleniyor. Barın Han da ilgi çekici Karşı Bir Şey (Anti-something) sergisi ve konuşmaları ile Senkron’a katılıyor.

Küratörlüğünü Ozan Atalan’ın üstlendiği Karşı Bir Şey / Anti-something sergisi; Türkiye, Bosna Hersek, Güney Kore, Rusya, Almanya ve ABD’den sanatçıları bir araya getirerek video sanatına çoğulcu bir göz ile bakmayı hedefliyor. Video gösterimi, hayatın pandemiyle birlikte distopik bir filme benzetilmesinden yola çıkarak anti-mimesis kavramına odaklanıyor, hayatımızdaki gerçekliklere alternatif algılar aranıyor.

Rasyonel aklın sınırları, anlam ve anlamsızlık

Çağdaş sorunlarımız olan ekonomik ve politik çalkantılar, biyolojik güvenliğin belirsizliği, küresel iklim krizi, toplumsal cinsiyet ve kimlik meseleleri gibi konulara temas eden sergideki sanatçıların ortak gayesi ise rasyonel aklın sınırlarını sorgulayıp, bu aklı eleştirmek. Kullanılan dilin yer yer gülünç olması, anlamın ve anlamsızlığın nerede başlayıp bittiği üzerine düşündürmekte.

Transmedya alanında video ve video performansları yapan sergi sanatçıları arasında Endam Nihan Taşbaşı, Jon Perez, Selma Selman, Chongha Peter Lee, Eli Show, Attila Yakınol, Ozan Atalan, Eda Sütunç ve Viktor Brim yer alıyor. Ayrıca katılımcı sanatçıların pratikleri ve video sanatına bakışlarına dair konuşmalar da programda. Daha fazla bilgi için bir tık yeterli.

Selma Selman – You Have No Idea