Keanu Reeves’in çizgi romanı “BRZRKR”ın Netflix uyarlaması için ekip kuruluyor

Geçtiğimiz yaz Keanu Reeves’in çizgi roman dünyasına geçiş yaptığını; kolları sıvayıp öyküsünü bizzat kaleme aldığı BRZRKR’da kendisine pek benzeyen bir baş karakter yarattığını işitmiştik. “Aksiyon dolu” ve “aşırı şiddetli” olarak tanımlanan, 2020 sonbaharında ilk bölümü yayımlanan epik mi epik seri; 615 binden fazla kopya satarak son 30 yılın en başarılı çıkışını elde etti, yayıncısı BOOM! Studios’da yüzleri güldürdü. Bu başarı elbette Hollywood’un da radarına girdi ve Netflix bir canlı aksiyon film, bir de anime dizi uyarlaması için Reeves ile el sıkıştı.


Şu sıralar Matrix serisinin 4. filmiyle gündemde olan Keanu Reeves, Netflix yapımlarında hem başrolde hem de yapımcılar arasında olacak. 12 fasikülden oluşan çizgi romanda Reeves’e New York Times çok satan yazarı Matt Kindt, kalemiyle eşlikçiydi. Film uyarlamasında ise başka bir kalemle güçlerini birleştirecek.

Collider’a konuşan Keanu Reeves, BRZRKR filmi için çalışmaların hızlandığını ve Netflix’in kendilerine diledikleri anlatıyı oluşturmak konusunda serbestlik tanıdığını açıkladı. Farklı yaratıcıların kaynak materyale kendi bakış açılarını katmasını umduğunu söyleyen Reeves, çizgi romanını ekrana taşımak üzere senaryoyu Mattson Tomlin’e teslim etmiş. Sinema dünyasında kısa format işleriyle bilinen Tomlin, Matt Reeves’in merakla beklenen The Batman filminin senaristlerinden biri. Ayrıca yazıp yöneteceği ilk bilim kurgu uzun metrajı Mother / Android için de prodüksiyon sürecinde. Filmin başrolünde Chloë Grace Moretz’i izleyeceğiz.

BRZRKR’da baş karakterimiz 80 bin yıl önce doğmuş, benzersiz bir bilgi birikimine sahip, yarı insan yarı tanrı bir kahraman. “Gerçekliğin içinde küçük bir fantezi” olarak betimlenen öyküde; kötücül güçler onun bilgi birikimini ele geçirmek için teknolojiye başvuruyor. Etik, ahlâki değerler, şiddet ve taraf tutma gibi temalarla temas hâlinde bir anlatıya sahip.