Landscapers, Petrov's Flu ve bu hafta başka ne izlesek

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Cannes’da Altın Palmiye için yarışmış son Kirill Serebrennikov filmi Petrov’s Flu, Olivia Colman’ın yeni oyunculuk şovu olacağa benzer Landscapers, Sex and the City sevenlere nostalji dopingi And Just Like That…, Steven Spielberg yorumuyla yeni nesil West Side Story ve çok daha fazlası var. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlarla da karşılacaksınız.

VİZYONDA NE İZLESEK
Petrovy v grippe / Petrov’s Flu
(10 Aralık)

Nedir: Rusya’dan bir çizgi roman sanatçısı ile ailesinin hayatından bir gün. Ülkeyi saran bir salgın nedeniyle gripten muzdarip olan Petrov, arkadaşı Igor tarafından uzun bir yürüyüşe çıkarılıyor. Bu yürüyüşte fantezi ile gerçeklik arasındaki sınırlar git gide belirsizleşmeye başlıyor; sanrıların gerçekleştiği girdap geçmişi günümüzle, masalları kabuslarla iç içe geçiyor. Petrovy v grippe, 74. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışmıştı.

Neye benzer: Teşbihte hata olmaz, izleyenler “âdeta beatnik bir Tolstoy romanı” demiş.

Kimler var: Yönetmen Kirill Serebrennikov’u 80’ler SSCB’sinde rock’n’roll’un çehresini değiştiren kahramanları mercek altına alan şahane punk müzikali Leto’dan (2018) veya (M)uchenik gibi daha eski işlerinden hatırlarsınız.

PRÖMİYER
Landscapers
(beIN CONNECT, 8 Aralık)

Nedir: Nottingham’daki bir evin arka bahçesinde iki ceset bulunduğunda, görünüşte sıradan bir İngiliz çiftken olağanüstü bir soruşturmanın odağı hâline gelen Chris ve Susan Edwards’ın benzersiz aşk hikâyesi. Yaşanmış olaylardan ilhamla çekilen mini dizi, Susan’ın 10 yıldan fazla süredir ortalarda gözükmeyen ebeveynlerinin neden ve nasıl öldürüldüğünü keşfe çıkıyor. Olivia Colman ve David Thewlis, olası birer Emmy için rafları boşaltabilir.

Neye benzer: Onlar kadar havalılar mı bilmiyoruz ama Natural Born Killers, Badlands, Bonnie and Clyde derken belalı çiftimiz bol.

Kimler var: Dört bölümün de yönetmen koltuğunda tanıdık bir isim var: Olivia Colman’ın partneri Ed Sinclair. Senaryoya son olarak The Electrical Life of Louis Wain’i yazıp yöneten Will Sharpe el atmış. 

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın

West Side Story (Vizyon: 10 Aralık)

1957 yapımı orijinal müzikalin, 1961 yılında Jerome Robbins ve Robert Wise tarafından çekilen aynı isimli sinema uyarlaması tam 10 dalda Oscar kazanmıştı. Bu sefer Steven Spielberg’ün dümende bulunduğu, 2021 model West Side Story iyi eleştiriler aldı almasına fakat cinsel istismar geçmişi açığa çıkan Ansel Elgort’un kadrodan çıkarılmamış olması da kaş kaldırttı.

Voir (Netflix, 6 Aralık)

Sinefil kimliği tartışılmayacak David Fincher’ın zihninden sinema sanatını kutlayan, gördüğümüz hikâyelerle kurduğumuz kişisel bağlantıyı kutsayan bir dizi görsel deneme. Harika filmleri tam olarak neyin harika yaptığına dair bir zihin egzersizine girişen yapım, sevilen klasiklere yeni bir perspektiften baktıracağı gibi izleme listelerinde kimi eklemelere sebep olacak.

And Just Like That… (HBO Max, 9 Aralık)

Bir dönemin sembol dizilerinden Sex and the City, beklentileri karşılayamayan iki sinema filminin ardından yeni bir seriyle dönüş yapıyor. Artık 50’lerinde olan eski dostlar Carrie, Miranda ve Charlotte için hayat 30’lu yaşlardan çok daha karmaşık. Orijinal kadro bir eksikle toplandı; Samantha Jones’a hayat veren Kim Cattrall, bu nostaljiye hayır demeyi tercih etti.

You’re Watching Video Music Box (Showtime, 3 Aralık)

1983’ten günümüze, ABD televizyonun en uzun süredir devam eden müzik programı Video Music Box‘ın anlatılmamış öyküsü. VMB, Jay-Z, Nas ve Mary J. Blige gibi birçok isme şöhrete ulaşmadan önce seslerini duyurabilecekleri bir platform veren programa yakından bakıyor; sunucu Ralph McDaniels‘in neredeyse 40 yıldır biriktirdiği arşiv görüntülerine derinlemesine dalıyoruz.

*Anne Boleyn (AMC+, 9 Aralık)

*Harlem (Amazon Prime, 3 Aralık)

*Beforeigners – 2. sezon (HBO Max, 5 Aralık)

*The New York Times Presents To Live and Die in Alabama (FX & Hulu, 3 Aralık)

*Centaurworld – 2. sezon (Netflix, 7 Aralık)

*Creamerie (Hulu, 9 Aralık)

*La Casa de Papel – 5. sezon 2. kısım (Netflix, 3 Aralık)

*The Great British Baking Show: Holidays – 4. sezon (Netflix, 3 Aralık)

*Something’s Coming: West Side Story (ABC, 5 Aralık)

*Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas (Netflix, 3 Aralık)

*Abbott Elementary (ABC, 7 Aralık)

*Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo) (Netflix, 7 Aralık)

Der siebente Kontinent
Hâlâ izlemediyseniz

*Der siebente Kontinent (MUBI, 6 Aralık)

*Carol (BluTV, 10 Aralık)

*The Talented Mr. Ripley (beIN CONNECT, 5 Aralık)

*Lux Æterna (MUBI, 4 Aralık)

*A Bigger Splash (BluTV, 8 Aralık)

*Azor (MUBI, 3 Aralık)

*Atlantis (beIN CONNECT, 7 Aralık)

*Beast (BluTV, 8 Aralık)

*Mandy (BluTV, 9 Aralık)

*Barbara (MUBI, 5 Aralık)

*Film Stars Don’t Die In Liverpool (BluTV, 8 Aralık)