Kendine Has Demonation Festivali No:10: 1. gün programında neler var?

Bant Mag. ekibi olarak düzenlemekten büyük keyif aldığımız etkinliklerin başında gelen Kendine Has Demonation Festivali, 10 yaşına giriyor. 2010’da Santral’daki Tamirhane’de başlayan ve sonraki yıllarda farklı mekânara yayılarak programı genişleyen festival, bağımsız müziği destekleme ve yeni sahneler yaratma motivasyonuyla 10. yılında yine heyecan verici bir seçkiyi bir araya getiriyor.

3-4-5 Ocak’ta İstanbul’un iki yakasına yayılacak festivalin açılış gününde sizi neler beklediğine bir bakalım.

Bant Mag. Kendine Has 15 Yıl: “Dergi Arşivi Serisi No:2” (2011-2019)

Festivalin 10. versiyonu, Bant Mag. Kendine Has 15 Yıl etkinliklerinin sonuncusu olacak “Dergi Arşiv Sergisi No:2”nin açılışıyla 3 Ocak Cuma akşamı Bant Mag. Havuz/Bina’da start alacak. Kendine Has Demonation Festivali’nin de açılışını yapacak olan sergi, seneler içerisinde Bant Mag. sayfalarındaki konulara eşlik etmiş illüstrasyonlara imza atan ve birçok farklı projeyle Türkiye’de ve yurt dışında tanınan isimler haline gelen çizerlere de selam çakacak. 2011’den bu yana Bant Mag. için çizen Sadi Güran, Sedat Girgin, Ethem Onur Bilgiç, Furkan ‘Nuka’ Birgün, Gizem Winter, Selin Çınar, Rajab Eryiğit, Mert Tugen, Ada Tuncer, Hilal Can ve nice ismin çalışmaları “Dergi Arşiv Sergisi No:2” için duvarlara asılacak.

Alican İpek

Şarkı yazarlığını, kurucularından biri olduğu Nekizm’le şekillendiren ve ardından Lara Di Lara, Ahmed Fakroun, Selim Saraçoğlu gibi birçok farklı müzisyenle sahnede ve stüdyoda iş birlikleri yapan Alican İpek, ilk teklisi “Tuzak”la start verdiği solo kariyerinin ilk konserini Demonation kapsamında verecek. Festivalin açılış performansında İpek’e sahnede bas gitarda Ozan Kısaparmak eşlik edecek.

Bant Mag. öneriyor: “Tuzak” 

wipeç

Geçtiğimiz yıl Skata grubuyla festivalin kapanışı yapan Ahmetcan Gökçeer, solo projesi wipeç’le bir kez daha Demonation konukları arasında. wipec mahlasıyla yayınlayacağı ilk albümün hazırlıklarını sürdüren Gökçeer, son yıllarda Tuğçe Şenoğul ve Jakuzi kadrolarında da karşımıza çıkıyor. wipeç’in sonik detaylarla bezeli ses evreninde iniş çıkışlar ve beklenmedik kırılmalar sizi bekliyor.

Bant Mag. öneriyor: wipeç’in henüz yayınlanmış bir kaydı yok, festival öncesinde yapılacak paylaşımlar için takipte kalın!

Yang Jahz

İstanbullu söz yazarı ve prodüktör Yang Jahz, düşsel ve lo-fi tınıların hâkim olduğu bir R&B / pop icra ediyor. İki teklinin ardından paylaştığı beş şarkılık Armannan Armanǵa EP’siyle nostaljik bir atmosfer yaratan Yang Jahz, müziğini kişiliğinin bir yansıması olarak yorumluyor. “İlham ve rüyaların birer kaydı” olarak tanımladığı şarkılarıyla Yang Jahz gizemli ve merak uyandıran bir alemden sesleniyor.

Bant Mag. öneriyor: “Mood”

Koko Uno

Lokal müzik sahnesinin gizemli karakterlerinden Koko Uno, Sitdownandance Records etiketiyle 2019’da yayınladığı Beyinde Raks albümüyle dinleyiciyi bir zaman yolculuğuna davet etti. Beyinde Raks, 1999-2009 yılları arasında üretilmiş parçalardan oluşuyor. 90’ların ikinci yarısında Ankara’da, Warp ve Rephlex gibi plak şirketlerinin kataloglarından bulabildiği albümlerden beslenen prodüktör, sonrasında gazete kuponu biriktirerek aldığı bilgisayarında birtakım şarkı denemeleri yapmış. Bu bilgisayar denemelerinin mahsulleri bugüne kadar tozlu raflarda (ya da hard disk köşelerinde) saklanmalarının ardından Beyinde Raks olarak yayınlandılar.

Bant Mag. öneriyor: “Nintendoğlu”

Kendine Has Demonation Festivali No:10’un üç günlük programı için buraya tıklamanız yeterli.