Fotoğraf ve gerçekliğe dair düşünme pratiği: Kendinin Avcısı

Ka & Versus Art Project ortaklığıyla hayata geçen Kendinin Avcısı sergisi 18 Ocak 2024 tarihinde İstanbul’da izleyiciyle buluşuyor. Oğuz Karakütük küratörlüğünde bir araya gelen sanatçılar; fotoğrafın gerçeklikle kurduğu ilişkiyi, fotoğraf medyumunun kendisi üzerinden tartışmaya kapı aralıyor. 

Türkiye ve Avrupa’dan davet edilen 16 sanatçının işleri, gerçekliğe çok yakın ve çok uzak görüntülerle, yarattıkları muğlaklıklar üzerinden hem fotoğrafın gerçekliğini hem de gerçekliğin kendisini eş zamanlı olarak yeniden düşünmeye çağırıyor. Adını Metin Altıok’un aynı adlı şiirinden alan Kendinin Avcısı, Türkiye’deki fotoğraf üretimi ve tüketimi için yeni ve güçlü damarlar yaratabilmenin yollarını ararken, aynı zamanda ülkede fotoğrafın sıkıştığı dar alanı da tartışmaya açmak istiyor.

Katılımcılar:
Alix Marie, Antony Cairns, Arda Asena, Asger Carlsen, Burçak Bingöl, Cemil Batur Gökçeer, Cemre Yeşil Gönenli, Dafna Talmor, Ege Kanar, Görkem Ergün, Hannah Hughes, Irmak Canevi, Larissa Araz, Rehan Miskçi, Ruth van Beek, Selim Süme

Kendinin Avcısı, 24 Şubat’a dek salıdan cumartesiye 10.00-18.00 saatleri arasında Versus Art Project’te görülebilir.