Mixer’den çevrimiçi baskı sergisi: “Printed Re-visited”

Mixer’in, ilki 2015 yılında gerçekleşen ve baskı sanatına odaklanan sergi serisi “Printed”, bu yıl 6. edisyonu olan ve küratörlüğünü Kerimcan Güleryüz’ün gerçekleştireceği “Printed’20”yi nisanda açacaktı. Sergi, COVID-19 pandemisi nedeniyle ertelendi ama sanatsal faaliyetlerin çevrimiçi ortamlara aktığı şu süreçte Mixer’den de güzel bir haber geldi. Bugüne kadar gerçekleştirilmiş “Printed” sergilerinden bir seçki “Printed Re-visited” adı ile çevrimiçi olarak gezilebilecek.


Geçmişi çok eskiye dayanan ve Dürer, Goya, Rembrandt gibi birçok sanatçının eserlerinde kullandığı özgün baskı teknikleri, II. Dünya Savaşı sonrası Pop Art’ın gelişimi ve eser çoğaltmanın daha fazla gündeme gelmesiyle farklı bir anlam kazandı. Mixer, 5 senedir yapmış olduğu “Printed” sergilerine ışık tutan “Printed Re-visited” seçkisinde, daha önce Mixer’de görmüş olabileceğiniz, baskı sanatına dair farklı medyumlar ve düşünce biçimlerinde üretilen işlere ek olarak kimi sanatçıların son dönem çalışmalarına da yer verecek. Ayrıca, önceki yıllarda hazırlanan ve baskı sanatının tarihini, gelişim sürecini ele alan “Printed” sergilerine ait görsel, dijital katalog ve röportajlar da Mixer’in web sitesinde erişime açılacak. 

Takashi Murakami, and then x6 blue, ofset litografi, 50×50 cm, ed.300, 2013
Gülsün Karamustafa, alamet-i farika II, serigrafi, 50×70 cm, ed.40+1AP., 1987

Abidin Dino, Ali Şentürk, Arif Dino, Beyza Boynudelik, CANAN, Chiho Aoshima, Cins, Çağrı Saray, Deniz Köse, Desen Halıçınarlı, Doğu Özgün, Eda Soylu, Emin Mete Erdoğan, Erinç Seymen, Ferhat Özgür, Fevzi Tüfekçi, Funda Özgünaydın, Gülsün Karamustafa, Huo Rf, Ilgın Seymen, Işıl Eğrikavuk, İlkhan Selçuk Erdoğan, İnci Eviner, Kemal Yıldız, Kerem Ozan Bayraktar, Larissa Araz, Marc Quinn, Mediha Didem Türemen, Olivia Kemp, Orhan Cem Çetin, Ozan Bilginer, Ömer Uluç, Seçkin Pirim, Selma Gürbüz, Sinan Demirtaş, Takashi Murakami, Tracey Emin ve Vahap Avşar’ın eserlerini, 8 Mayıs Cuma gününden itibaren hem Kunstmatrix üzerinden sanal tur ile gezebileceğiz, hem de Mixer’in web sitesinden inceleyebileceğiz.

“Printed Re-visited”ın açılışı için bir konuşma etkinliği de düzenleniyor. Türkiye’de baskı üretiminin son 30 yılına bakan “Printed’17: The Multiplier Effect” sergisinin seçkisini yapmış Eda Kehale Argün; “Printed’19: The Multiple Choice” sergisiyle farklı fikir, estetik ve yöntemlerin harmanlanmış bir hâli olarak çağdaş sanatın bugünkü çoğulcu tavrını izleyiciye yansıtan eğitmen ve küratör Prof. Dr. Marcus Graf ve “Printed’18” sergisinde yer alan, Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nde çalışan akademisyen ve sanatçı Doç. Ozan Bilginer açılışa konuşmacı olarak katılacak. Hamit Hamutçu’nun moderasyon yapacağı etkinlik, 8 Mayıs Cuma günü, saat 16:00’da Zoom üzerinden gerçekleşecek. Kaydedilen yayını daha sonra Mixer’in YouTube hesabından da izleyebileceksiniz. 

8 Mayıs Cuma, 16.00’da başlayacak açılışa, ZOOM ID: 821-4220-3479, Şifre: 528448 bilgileriyle giriş yaparak katılabilirsiniz.

Yazı: Mine Metin
Ana görsel:Kemal Yıldız, hayatını yaşamak, jean-luc godard için, rives kağıdı üzerine yağ bazlı boya ile ağaç baskı, 60×80 cm, ed.8+1AP., 2018.