Kevin Morby ve Hamilton Leithauser ortaklığının ilk meyvesi

Kevin Morby, 2013’te Harlem River’la melankolik folk rock semalarında süzülerek hayatımıza girdikten sonra birçok tekli ve albümü için ilgi çekici ortaklıklara imza attı. Geçtiğimiz günlerde bu iş birliklerine, eski The Walkmen solisti Hamilton Leithauser ile bir yenisini ekledi ve dinleyenleri uzun bir yolculuğa teşvik eden “Virginia Beach” teklisi paylaşıldı. 

Leithauser’ın ‘‘karanlık bir country parçası’’ yapma isteği üzerine Morby de hakkında çok fazla şarkı söylenmemiş yerlerden bahseden bir yol parçası yapma arzusunu dillendirmiş. Kimi şarkı sözleri gönderilmiş ve ardından “Virginia Beach”te karar kılmışlar.

Şarkının haritalar, yollar ve siyah-beyaz stop motionlar ile dolu lirik klibi, izleyeni Virginia sahillerinden Carolina’ya, oradan da karlarla örülü Kansas’a doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Buradan izlenebilir.

Kevin Morby şarkı özelindeki motivasyonunu şöyle dilendirmiş: ‘‘Belki yaklaşık iki senedir aynı yerde olmamdan ya da kompozisyonun gizemli ve kinetik enerjisinden; kendimi çoğu zaman gözden kaçan ve gezgin bir müzisyenin kaçınılmaz olarak kendini içinde bulduğu ABD’nin o tuhaf ama bir o kadar da güzel köşelerini yazmaya mecbur buldum.’’ 

“Virginia Beach” vesilesiyle Kevin Morby’nin geçmiş iş birliklerinden 3 kayıt
Cate Le Bon & Kevin Morby – Slow Train (2013)  

Woodsist Records çıkışlı Harlem River albümünde yer alan parça, Morby’nin içinde yer aldığı Woods ve The Babies grupları dışında yaptığı ilk solo albüm projesi olma özelliğini taşıyor. Galli müzisyen Cate Le Bon eşliğinde kaydedilen ve yine bir yolculuktan bahseden “Slow Train” ise bu solo çıkışta yer alan tek iş birliği. 

Nathaniel Rateliff, Kevin Morby & Sam Cohen – There Is a War (2020)

1974 çıkışlı Leonard Cohen parçası There Is a War, Sam Cohen prodüktörlüğünde ve Nathaniel Rateliff ve Kevin Morby ortaklığında yeniden yorumlandı. Rateliff’in düetlerinden oluşan The Marigold Singles serisinin bir parçası olan “There Is a War”un geliri, 2017’den bu yana ırksal, sosyal ve ekonomik adalet için çalışan bağımsız organizasyonları destekleyen The Marigold Project’e aktarılıyor.

H-Burns & Kevin Morby – The Partisan (2021)

Bu parça H-Burns’ün taze albümü Burns on the Wire’da yer alıyor. Country-pop tınılarında Fransızca ve İngilizce arasında gidip gelen “The Partisan”, yumuşak tınılarına rağmen ölüm temasını deşerek, kulaklarda melankolik bir his bırakıyor. 

Yazı: Senay Arslan