kim ki o: "Erkeksiz, çok melodili ve biraz ısrarcı"

Kendine Has Demonation Festivali No:8’in onur konuğu olan synth pop ikilisi kim ki o, 6 Ocak akşamı Babylon sahnesinde olacak. Ekin Sanaç ve Berna Göl’den oluşan kim ki o, hem festivalde izleyeceğimiz konserlerine hem de yerli bağımsız sahneye dair sorularımızı yanıtladı.


Yaptığınız müziğin kendine has özelliklerini nasıl tanımlarsınız?
Gitarsız, davulsuz, erkeksiz, çok melodili ve biraz ısrarcı (tekrarlı) olması.

Kendi ev üretimlerinizi el işi kapaklarla ve eşine az rastlanır bir özenle dinleyicilerinize sunduktan sonra Avrupa’nın farklı şehirlerinden birçok bağımsız plak şirketiyle albümler yayınladınız. Kim ki o’nun yerli sahnedeki bağımsız plak şirketleriyle ilgili düşünceleri neler? Son dönemde sizi heyecanlandıran ve yayınlarını takip ettiğiniz oluşumlar hangileri?

Tabii ki plak şirketlerini bağımsız kılan en önemli unsurlardan biri de sanatçının ve şarkıların hiçbir hakkına ve kararına göz dikmemesi, gerçek anlamda bir özgürlük tanıması. Bunun çok önemli olduğuna inanıyoruz. Fiziksel baskıların da elbet. Domuz, Shalgam, Prof Sny, Tantana, Dunganga, Record Store Journal gibi etiketlerin varlığı ve devamlılığı çok güzel. Ayrıca Wargasm gibi oluşumlar kalbimizin orta yerinde. Tektosag dirsek temasında olduğumuz arkadaşlarımız. O kadar yapımcının/müzisyenin işini bir araya getirebilmeleri, onları seçerkenki özenleri ortada. Ve M4NM de üretkenliğiyle heyecan verici.

Sizin için müziği canlı olarak dinleyiciye sunmak ve kayıt arasında ne gibi farklılıklar var? Demonation kapsamındaki konserinizde bizi neler bekliyor?

Şarkılarımız canlı çalarken ortaya çıktığı için konserlerimizin de şarkı odaklı olmasını seviyoruz. Demonation konseriniyse tamamen ZAN albümüne ayırmayı planlıyoruz. Parçaları tek bir bütün olarak çalmak hedefimiz.

Bu yılı yeni bir albümle kapattınız, 2018’de bizi kim ki o cephesinden neler bekliyor?

Kısa süre içinde yeni şeyler üzerine de bir yandan çalışmaya başlayabilmeyi umuyoruz. Sırada daha önce Dans albümümüzü basan Hollandalı label Enfant Terrible’dan yayınlanacak bir split var. Ocak ve Şubat aylarında The Radio Dept.’ın İsveç konserlerine ön grup olarak katılacağımız için heyecanlıyız. 2018 baharı için başka konserler de peşindeyiz. Ayrıca yakında yeni İstanbul ve Ankara tarihleri duyuracağız. Belki İzmir de olabilir.