İlk konseri öncesinde: Ali Gem

Tarla Records etiketiyle yayınladığı “Beni Sal” şarkısıyla gönlümüzü hızla çalan Ali Gem, ilk konserini Kendine Has Demonation Festivali No:10 kapsamında 5 Ocak Pazar akşam KargART’ta verecek. Kozmik Yıkım grubuyla da tanıdığımız Ali Gem’e hem 2020 planlarını hem de Demonation konserine dair ipuçlarını sorduk.

Neden müzik yapıyorsun?

Bunun bir sebebi ya da en azından benim farkında olduğum bir sebebi yok. Çocukluğumdan bu yana müziğe ekstra ilgiliydim. Zaten sevdiğim bir şey olduğu aşikârdı ve içimden geleni yaptım hep. Müzikle bağdaşmayı her zaman kendime yakıştırdım. Bunu neden yaptığımı da bu soruyu duyana kadar hiç düşünmedim açıkçası.

Müziğin, müzik dışı nelerden etkileniyor? 

Sözler için konuşacak olursam; yaşadıklarımdan, hayal gücümden, kafamdaki fantastik kurgulardan, baya geniş bir skaladan etkileniyor diyebilirim. Ama tabii baskın olan seçenek hep yaşadığım ya da yaşamakta olduğum hisler oluyor. Parça kafamda çalarken o hisler kendiliğinden dökülüyor.

Kompozisyon ve bestenin yaratımı ise çok derinde olan bir şey ve müzikten bağımsız yanıtlamam baya zor sanırım.

Kozmik Yıkım’la “kan, ter ve gözyaşı” şeklinde tanımlayabileceğimiz konserlerinizin ardından solo projende biraz daha naif ve salaş bir yaklaşımla karşımızdasın. “Beni Sal” şimdiden dilimize dolandı ve daha fazlası için meraklardayız. Bize biraz Ali Gem parçalarına dair ipuçları verir misin?

Ali Gem parçaları aslında belli bir kalıba ya da tarza birebir referans olabilecek tarzda parçalar olmayacak. Ama söylediğin gibi her zaman Kozmik Yıkım’dan en az bir tık daha naif olacağını ben de söyleyebilirim. Parçaları oluştururken tamamen farklı ruh halleri işin içine dahil olabiliyor. Çevredeki değişimler, yaşanan kişisel hatta ekonomik kaygılar da konu olabiliyor tek başına. Fakat katıksız aşk şarkıları da var. Herhangi bir sınır yok Ali Gem projesinde. O an ne geliyorsa öyle.

Demonation performansın, Ali Gem projesiyle vereceğin ilk konser olacak. 2020’ye dair planların neler?

Evet Demonation bizim için anlamlı bir sahne olacak çünkü zaten KargART bizim Kozmik’le mabedimiz gibi bir yer oldu Kadıköy’de ve sahne de organizasyon da bir yuva hissiyatı oluşturacak, onu hissedebiliyorum. Ayrıca Bant Mag.’dan da bu daveti almak çok gurur verici. Bu yüksek enerjili geceye bu röportajı okuyan herkesi beklerim diyebilirim herhalde.

Konser sonrası ise bizi yoğun bir program bekliyor. İlk single kliple birlikte yayınlandı ve artık ileri bakmamız gerekiyor. Hazırda kaydedilmeyi bekleyen baya bir şarkı var; yeni şarkılar da üretilmeye devam ediyor. Eğer başarabilirsek yakın zamanda iki parçalık bir mini EP yayınlama fikrimiz var. Ama duruma göre teker teker de salınabilir. Yüzde yüz konuşamıyorum onlarla ilgili. Son bir ipucu olarak da şunu bırakayım: Parçalara ait video / görsel sanat çalışmalarıyla seyirci / dinleyici karşısına çıkmak fikri çok hoşumuza gidiyor. Elimizden geldiğince bu formülle bir şeyler üretip dinleyici karşısında çıkmak istiyoruz. Tarla da bu konuda baya destekleyici ve bu da güçlü kalmamızı sağlıyor. Yakın zamanda yeni parçalar gelecek diyebiliriz.

Mini EP, onlar için hazırlanacak görsel çalışmalar, konserler, canlı performans videoları… 2020 üretim dolu bir yıl gibi görünüyor ve bu bana inanılmaz bir heyecan veriyor. Umarım her şey dilediğimize yakın bir şeyler halinde gerçekleşir diyelim.

Kendine Has Demonation Festivali No:10’un tüm programı için buraya tıklayabilirsiniz.

5 Ocak Pazar akşamı KargART’ta gerçekleşecek üçüncü günün biletleri, etkinlik günü kapıda satışta olacak.