Kuir sanatçıları buluşturan TTW ile ikinci kez: “Hepimizi buluşturan, kocaman bir dans pisti”

Geçtiğimiz sene ilk kez düzenlenen, Türkiyeli ve Hollandalı kuir sanatçıları çevrimiçi ortamda buluşturan dayanışma, iş birliği ve sanat ağı Through The Window’un (TTW) ikincisi için geri sayım başladı. Bir kez daha oluşumun Instagram hesabından takip edilebilecek Through The Window, 17 Nisan’daki pop-up etkinliği ile bizleri selamlarken; 24 Haziran’da ise çevrimiçi sergisi, ikinci sohbeti ve final partisi ile karşımızda olacak.

Projenin mimarları performans sanatçısı, prodüktör ve DJ Kübra Uzun; sanatçı, yönetmen ve küratör Ömer Tevfik Erten ile Hollandalı felsefeci ve yazar Simon(e) van Saarloos. Temel motivasyon, küresel pandemi sürecinde işini ve projesini kaybeden kuir sanatçı, aktivist ve gece hayatı çalışanlarına destek olmak, nefes alanları yaratmak ve iki ülke arasındaki kültürel ağı genişletmek.

Koordinatör Kübra Uzun, kültürel iş birliği ve dayanışma sağlamanın yanı sıra, sanatçıların birlikte hareket etme pratiklerini geliştirmelerine yönelik de çalıştıklarını söylüyor. Küratör Ömer Tevfik Erten ise oluşumun kuirlerin hayatta kalma, direnme ve çözüm üretme pratikleriyle ortaya çıkan bir platform olduğunu belirtirken; “TTW kocaman bir dans pisti ve burada hepimize yer var” demekte.

Çevrimiçi sohbetler, partiler, sergiler

17 Nisan’da Club CoWeed’le gerçekleşecek “Üniversite ve Aktivizm” adlı çevrimiçi sohbete performans sanatçısı Willie Ray, araştırmacı Ari Büyük, Hollanda Utrecht Üniversitesi’nden Nina Köll ve Simone Zeefuik konuşmacı olarak katılacaklar. Sohbetin hemen ardından da Hollanda’dan Jasmine Perez, Türkiye’den de Jtamul ve Larissa’nın dijital kabine geçeceği çevrimiçi parti gerçekleşecek.

Sanatçıların pandemi sürecini kendi pencerelerinden nasıl gördüklerinin ve hayal ettiklerinin peşine düşen TTW, Türkiye ve Hollanda’dan seçilecek 20 kuir sanatçının bu süreçte ürettikleri özgün işleri ilk kez kitlelerle buluşturacak. Fotoğraf, resim, video, ses gibi farklı araçlardan üretimlerin buluşacağı disiplinlerarası sergi; İstanbul ve Amsterdam’daki Onur Haftası kutlamalarına denk gelecek ve 24 Haziran 2021 tarihinden itibaren TTW’nun Instagram hesabından erişilebilecek.

Yükleniyor...