Kült Roberto Bolaño yapıtı “2666” yeniden raflarda

Sınırları aşan eserleriyle dünya edebiyatına silinmez izler bırakan Roberto Bolaño’nun kimilerince başyapıt olarak nitelendirilen dev metni 2666, yeniden Türkçe’de. Yazarın yaşamının son yıllarında inşa ettiği bu 1192 sayfalık, çok sesli anlatı; Zeynep Heyzen Ateş çevirisi ile, Can Yayınları’nın Modern serisi kapsamında basıldı.

Can Yayınları Vahşi Hafiyeler, Gerçek Bir Polisin Çilesi ve Uzak Yıldız da dahil olmak üzere, Bolaño romanlarını uzun yıllardır Türkçe’ye kazandırmakta. Günümüz Meksika’sında, bir gazete haberiyle başlayan 2666, kötülüğün en yalın hâlini resmeden bir edebi labirent. Eserde romancılardan akademisyenlere, mahkûmlardan spor yazarlarına, öğrencilerden savaş suçlularına uzanan karakterlerin yolları ABD-Meksika sınırında konumlanan, kadın cinayetleriyle ün salmış uğursuz bir şehirde kesişmekte.

Tek roman görünümlü beş roman

Şili topraklarında doğan yazarın neredeyse yapıtları kadar çalkantılı bir yaşam öyküsü var. Yoksulluk nedeniyle küçük yaşlardan itibaren sayısız işte çalışan, bu nedenle üretimlerine aralıklarla devam edebilen, defalarca ülke değiştirip kaçak yaşamak zorunda kalan, Salvador Allende’nin sosyalist reform sürecine katılmak için neredeyse bütün Latin Amerika’yı kat edip tutuklanan bir isim.

Edebiyata şiirle adım atan ve İnfrarealizm adlı hareketin kurucularından olan Bolaño, romanlarıyla Latin Amerika edebiyatının Boom kuşağından sonraki en önemli isimlerinden kabul ediliyor. Karaciğer yetmezliği nedeniyle 2003’te aramızdan ayrıldı ve genç yaşına rağmen ardında kapsamlı bir külliyat bıraktı.

Belki de en ünlü eseri 2666, ortak unsurlar içerip ortak bir amaca hizmet eden beş romandan oluşan, tek bir roman. Barcelona yıllarında ölümünün yakın olduğu fark eden Bolaño, çocuklarının geleceğini güvence altına almak niyetiyle, 2666’nın -beş ayrı bölüme tekabül eden- beş ayrı kitap olarak basılmasını talep etmiş. Vefatının ardından notlarını inceleyen ailesi ve dostlarıysa, edebî değerini korumak amacıyla, eseri tek bir kitapta toplamaya karar vermişler. Hastalığının getirdiği maddi kaygılar olmasa, onun da böyle bir karar alacağını söylüyorlar.

Yükleniyor...