Kundura Sinema ile Mart ayını özel gösterimlerle kapatın

Kundura Sinema, Mart ayının son haftasında seyircilerini Demiryolu Sakinleri, Gizem Treni ve The Darjeeling Limited filmleri ile “Kundura Ekspresi” yolculuğuna davet ederken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel seçkisiyle Kadın Yönetmenler ve Thelma & Louise filmlerini seyirci ile son kez buluşturmaya hazırlanıyor.

Marilyn Monroe’nun başrolünde olduğu unutulmaz klasik “Bazıları Sıcak Sever” filminin özel ikramlar eşliğinde gerçekleşecek son gösterimi 29 Mart Cuma günü; canlı müzik eşliğinde beyaz perdede izleyebileceğiniz Pandora’nın Kutusu ve Fransız Yeni Dalga Sineması’nın ilk temsilcilerinden Jacques Rivette’in Paris Bize Aittir ’in son gösterimi ise 24 Mart Pazar günü Kundura Sinema’da olacak. Kundura Sinema’nın programı hakkında detaylı bilgi ve biletler için sizi buraya alalım.

Kundura Ekspres Yolculuğa Hazır: Demiryolu Sakinleri / Railway Sleepers (2016) Gizem Treni / Mystery Train (1989) The Darjeeling Limited (2007)

Nostaljik tren yolculuklarından, günümüzün hızlı trenlerine, yakın dönem sinema tarihinde raylar üzerinde bir yolculuğa çıkmak isteyen izleyiciler için mart ayında Kundura Sinema’da özel bir seçki yer alıyor. Tayland’lı yönetmen Sompot Chidgasornpongse’nin Tayland’daki tren alışkanlığı üzerinden, mevcut kültürel değişimin izini sürdüğü filmi Demiryolu Sakinleri / Railway Sleepers, Amerikan bağımsız sinemasının usta isimlerinden Jim Jarmusch’un kült klasiği Gizem Treni / Mystery Train ve en son geçtiğimiz yıl Isle of Dogs’unu izlediğimiz Wes Anderson’ın Adrien Brody, Owen Wilson ve Jason Schwartzman’lı disfonksiyonel aile hikayesi The Darjeeling Limited, Kundura Sinema’da izleyicisini bekleyen yol filmlerinden.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı: Kadın Yönetmenler / Female Directors (2012) Thelma ve Louise / Thelma & Louise (1991)

Kundura Sinema’da bu ay, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir seçki de yer alıyor. Yakın dönem bağımsız Çin sinemasının başarılı örnekleri arasında yer alan ve okuldan yeni mezun olmuş bir grup arkadaşın hikayesini merkez alan Kadın Yönetmenler / Female Directors, Yang Mingming imzalı, ilgi çekici bir film. Ridley Scott’ın 90’lı yıllara damgasını vuran feminist başyapıtı Thelma ve Louise / Thelma & Louise ise başrollere taşıdığı Geane Davis ve Susan Sarandon’ın muazzam performanslarından güç alan, başta Oscar olmak üzere çok sayıda ödül ve adaylık sahibi, başına buyruk bir klasik. Kaliforniya’nın otobanlarından, Çin’in kalabalık sokaklarına, bağımsız kadınların maceralarını takip etmek için Kundura Sinema’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü seçkisinin son gösterimlerini kaçırmayın.

Özel Gösterim: Bazıları Sıcak Sever / Some Like It Hot (1959)

Billy Wilder’ın sinema tarihine adını altın harflerle kazımış, Marylin Monroe, Tony Curtis ve Jack Lemmon’lı bu unutulmaz başyapıtı, dünyanın en önemli festivallerini gezdikten sonra Türkiye’de ilk kez izleyici karşısına çıkacak olan yepyeni restore edilmiş kopyasıyla Kundura Sinema’da izleyicisini bekliyor. Peşlerindeki gangsterlerden kaçmak için kadın kılığına giren iki işsiz müzisyenin maceralarına odaklanan bu komedi klasiği, tekrar tekrar izlemekten sıkılmayacağınız o efsanevi klasiklerden.

Canlı Müzik Eşliğinde Bir Sessiz Film Klasiği: Pandora’nın Kutusu / Pandora’s Box (1929)

Kundura Sinema’nın pek sevilen canlı müzik eşliğindeki gösterimleri, bu ay Georg Wilhelm Pabst’in 90 yıllık bir başyapıtı ile devam ediyor. Çekiciliği ile akılları baştan alan ve herkesi geri dönülmez bir trajediye doğru sürükleyen Alman bir dansçının hikayesini alan Pandora’nın Kutusu / Pandora’s Box, Türkiye’de ilk kez izleyici karşısına çıkıyor. Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde gösterilecek filmin restorasyonlu kopyasıyla, 90 yıl önce çekilmiş muazzam bir klasiğin bugün yaratacağı tarifsiz etkiyi hep birlikte tecrübe edeceğiz.