Kundura Sinema’da mayıs ayında izleyebileceğiniz başyapıtlar

Sinema tarihinin en önemli klasiklerinden, yakın dönemin etkileyici filmlerine, her ay izleyicisine benzersiz bir seçki sunan Beykoz Kundura’nın mayıs ayı programı da heyecan uyandırıyor. Distopik filmlerden oluşan bir seçkinin öne çıktığı mayıs ayı, başka sürpriz filmlere de ev sahipliği yapıyor.

Leos Carax’tan Sarsıcı Bir Sinemasal Deneyim:
Kutsal Motorlar / Holy Motors (2012)

Sinema tarihine Kötü Kan / Mauvais Sang, Köprü Üstü Aşıkları / Les amants du Pont-Neuf, Pola X gibi eşsiz filmler armağan etmiş usta yönetmen Leos Carax’ın prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nden sonra tüm dünyada ödül ve övgülere doyamayan son başyapıtı Kutsal Motorlar, kahramanı Oscar’ı kılıktan kılığa sokarak birbirinden farklı yan hikayeler ve alternatif yaşamların içine sokuyor. 11 ayrı tipte izlediğimiz Denis Lavant’ın olağanüstü bir performansla seyircisini bir an bile avucundan bırakmadığı filmde Eva Mendes, Kylie Minogue ve Michel Piccoli’yi de izlemek mümkün. Bu deli işi Carax distopyasını beyaz perdede izleme fırsatı kaçırılmamalı.

Godard İmzalı Bir Klasik:
Alphaville (1965)

Fransız Yeni Dalga akımının öncülerinden ve yaşayan en büyük yönetmenlerden Jean-Luc Godard’ın benzersiz işlerle dolu kariyerinin en nadide başyapıtlarından biri olan Alphaville, izleyicisini karanlık bir distopyanın ortasında bırakıyor. Özel dedektif Lemmy Caution’ın Ford galaksisinin başkenti Alphaville’e gönderilmesiyle başlayan hikaye, gizem dolu, karmaşık bir kabusa dönüşüyor. Godard’a Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ödülü getiren bu keskin klasikte başrolde harikalar yaratan Eddie Constantine’e Godard’ın fetiş oyuncularından biri olan eski hayat eşi Anna Karina eşlik ediyor.

Kapkara Bir Modern Klasik:
Günah Şehri / Sin City (2005)

Frank Miller’ın, aynı adlı çizgi romandan Robert Rodriguez’le beraber beyaz perdeye uyarladığı ve bir sahnesinde de Quentin Tarantino’nun konuk yönetmen koltuğunda oturduğu bu modern kült klasik, izleyicisini günaha bulanmış Basin City’ye davet ediyor. Şehrin yozlaşmış polisleri, yoldan çıkmış güvenlik güçleri, fuhuş patroniçeleri ve uslanmaz zorbalarının intikam ve kefaret dolu öyküsünü merkez alan film, sıradışı kahramanlarını eşine az rastlanır bir görsel anlatım diliyle karşımıza getiriyor. Bruce Willis, Clive Owen, Benicio Del Toro, Mickey Rourke, Jessica Alba ve Rosario Dawson gibi isimleri buluşturan oyuncu kadrosuyla da parlayan film, Cannes’da Altın Palmiye için yarışmıştı.

New York’un Yeraltı Dünyası:
Karanlık Günler / Dark Days (2000)

İzleyicisini 90’lı yılların sonundaki milenyum çılgınlığının ortasındaki New York’un metro tünellerindeki yaşamlarının arasına çeken bu tuhaf ve etkileyici belgesel, kariyerindeki ilk ve tek film Karanlık Günler olan sıradışı yönetmen Marc Singer’ın imzasını taşıyor. Kamerasını, metro tünellerinde yatıp kalkan evsizlerin, gün yüzü görmeyen gündelik yaşamları arasında gezdiren Singer’ın Sundance ve Independent Spirit’te En İyi Belgesel ödülü kazanan filmi, DJ Shadow’un müzikleriyle de bambaşka bir etki yaratıyor.

Diğer Kaçırılmaması Gerekenler:

Kundura Sinema’da mayıs ayı içerisinde ayrıca, Amsterdam’da her yıl düzenlenen uluslararası belgesel festivali IDFA’da gösterimi gerçekleşen iki belgesel Fukuşima’da Yaşamın Ardından ve terk edilmiş bir maden kasabasında yaşayan sıradışı karakterlerin hayatlarını konu alan Güneşin Kenti dışında, yönetmen Ewald André Dupont’un 1929 siyah-beyaz klasiği Piccadilly, yönetmen Charles Vidor’un 1946 yapımı Rita Hayworth’lı şaheseri Gilda ve çizgi film seçkisi de izleyici ile buluşacak.

Mayıs 2019 Gösterim Programı:

11 Mayıs Cumartesi
16.00 | ​Fukuşima’da Yaşamın Ardından – 2016, ​Mark Olexa ve Francesca Scalisi (IDFA)
19.30 | ​Günah Şehri – 2005, Frank Miller​ ve Robert Rodriguez

12 Mayıs Pazar
16.00 |​ ​Karanlık Günler – 2000, Marc Singer
19.30 | ​Kutsal Motorlar – 2013, ​Leos Carax

18 Mayıs ​Cumartesi
16.00 | ​Güneşin Kenti – 2017, Rati Oneli (IDFA)
19.30 | ​Alphaville – 1965, ​Jean Luc Godard

19 Mayıs Pazar
16.00 | ​Karanlık Günler – 2000, Marc Singer
19.30 | Günah Şehri – 2005, Frank Miller​ ve Robert Rodriguez

25 Mayıs Cumartesi
16.00 | ​Piccadilly – 1929, Ewald André Dupont *
19.30 |​ ​Alphaville – 1965, ​Jean Luc Godard

26 Mayıs Pazar
16.00 | ​Çizgi Film Seçkileri
19.30 | Kutsal Motorlar – 2013, Leos Carax

​31 Mayıs Cuma – Özel Gösterim
21.00 | G​ilda**

* Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde
**Özel ikramlar eşliğinde