Kurban’ın ilk albümü sonunda dijitalde

2000’lerde popülerleşen Türkçe sözlü rock müziğin ilk klasiklerinden biri, yıllar süren bekleyişin ardından dijital platformlardaki yerini aldı. Kurban’ın 1999 çıkışlı, grupla aynı ismi taşıyan ilk albümünden bahsediyoruz.

İskender Paydaş’ın prodüktörlüğünü üstlendiği albüm, 26 Şubat Cuma günü PayRec etiketiyle streaming servislerinde belirdi. Beraberinde türlü nostaljik his canlandıran, yeni kapılar açılmasına ön ayak olmuş bu albümün hatırlattıklarını derledik. 

-Kurban’ın serüveni 90’ların ortalarında, dönemin efsane mekânı Flatline sahnesinde sık sık çalan bir cover grubu olarak başlıyor. Outside ve Cockroach isimlerinin ardından Kurban’da karar kılıyorlar. 1999 çıkışlı ilk albüme de aynı isim verilmişti; nitekim albümün en dramatik ve yürek burkan şarkısının ismi de “Kurban”. 

Kurban, ekibin kurucularından biri olan gitarist Umut Gökçen’in yer aldığı tek albüm. 2000’lerin başında eğitim için ABD’ye yerleşen Gökçen’in yerine Özgür Kankaynar gruba katılmıştı.

-Albümden üç klip yayımlandı. Sahnede âdeta bungee jumping yaparak çaldıkları “Yalan”, stop-motion harikası “Sorma” ve bir Yeşilçam parodisi sunan “Yalaka”. Kurban’ın dijital ortama taşınmasıyla, o dönem floppy disklere kaydedilmiş videolar da düzenlendi ve albümdeki her şarkı için kurgulanmış klipler PayRec YouTube kanalında yerini aldı. 

-1999’da CD ve kaset formatında Kurban albümünü dinleyenlerin aşina olacağı dört tane gizli şarkı var. Son parça “Son”un ardından ileri sararak ulaşılabilecek bu parçalar, Eric Clapton cover’ı “Wonderful Tonight”, “Açık Mikrofon” başlıklı bir diyalog, “Sorma”nın demo versiyonu ve “İnsanlar ikiye ayrılır; bir ben, ikincisi onlar diyenlere bir çift sözüm var: Yok öyle bir şey!” diyerek başlayan “Leylaklar Soldu”. Streaming servislerinde bu dört kayıt da ayrı parçalar olarak yer alıyor.

-Kurban ilk albümünü yayımladığı yıl, İstanbul’u ikinci kez ziyaret eden Metallica’nın ön gruplarından biri oldu. Kendi müziklerini “hardcoriental” olarak tanımlayan kısa ömürlü grup Megalomaniax ve 1999’da Metallica’nın açılış grubu olarak dünyayı gezen stoner rock grubu Monster Magnet’la birlikte. 13 Haziran 1999 günü, Ali Sami Yen stadında sabahın ilk saatlerinden itibaren Metallica’yı bekleyen kalabalığın ön gruplara karşı agresif yaklaşımı; konsere dair akılda kalan tatsız detaylardan.