Kurt Cobain’in MTV Unplugged konserinde giydiği hırka rekor fiyata satıldı

Nirvana’nın unutulmaz MTV Unplugged konserinde Kurt Cobain tarafından giyilen yeşil hırka, bir müzayedede rekor fiyata alıcı buldu.

18 Kasım 1993’te kaydedilen ve bir sene sonra albüm olarak da yayınlanan konserde grubun “Come As You Are”, “All Apologies” ve “Polly” gibi klasik şarkılarının akustik versiyonlarının yanı sıra David Bowie, Vaselines, Meat Puppets ve Leadbelly’den birer cover’a da yer verilmişti. 

2015’te yine bir açık artırmada satışa sunulan ve 137.500 dolara alıcı bulan yeşil hırka, dört yıl sonra bir kez daha el değiştirdi. Julien’s Auctions tarafından düzenlenen müzayedede 334.000 dolara satılan yeşil hırka, artık bir rekorun da sahibi. “Bir müzayedede satılan en pahalı hırka” olan Kurt Cobain’ın hırkasının bir düğmesinin eksik ve üzerinde sigara yanıklarının olduğu bilgisi de paylaşıldı. Julien’s Auctions ekibinden Darren Julien, hırkanın hiç yıkanmadığını ve bu lekelerin de satış değerini artırdığını belirtiyor. Aynı müzayedede Cobain’in kendine ait tasarıma sahip Fender Mustang gitarı da 340.000 dolara satıldı.