Le Guess Who? 15. yıl programından ilk isimler

Hollanda’nın Utrecht şehrinde her yıl kasım ayında düzenlenen Le Guess Who? festivali, 15. edisyonundan ilk isimleri açıkladı. Programın oluşmasına katkıda bulunacak küratör müzisyen seçkisi her zaman olduğu gibi heyecan verici. 


Bant Mag.’ın da uzun yıllardır medya partnerliğini sürdürdüğü festival bu sene 10-13 Kasım tarihlerinde, kez daha Utrecht’in tüm sokaklarına yayılacak. Le Guess Who? 15. yıl küratörlerinden açıklanan ilk isimler köklü psikedelik pop oluşumu Animal Collective, Los Angeles çıkışlı deneysel hip hop grubu clipping. ve Mica Levi, Brother May, Coby Sey üçlüsünün oluşturduğu Londralı yeraltı sanat komünitesi CURL.

Kuunatic

Animal Collective kürasyonunda kendi müziklerini “Düşsel tribal masal müziği” olarak özetleyen Japon grup Kuunatic, Portekiz rock’n’roll sahnesinin öncü figürlerinden Maria Reis, Norveçli avangart caz topluluğu Supersilent ve geçtiğimiz yıllarda Bant Mag. Havuz / Bina sahnesinde de ağırladığımız Nijerli grup Les Filles de Illighadad gibi isimlerle dünya haritasını köşe bucak gezen bir seçki var.

Zebra Katz

clipping. tarafından Le Guess Who? festivaline davet edilenler arasında Chicago’nun deneysel caz sahnesinin en üretken figürlerinden Jeff Parker, Jamaika asıllı MC ve prodüktör Zebra Katz, Subtext kataloğunun dikkat çeken isimlerinden Parisli elektronik müzik bestecisi Aho Ssan ve aslen bir kimyager olan Planet Mu sanatçısı Jana Rush var.

Astrid Sonne

CURL’ün programında kolektifin üyelerinden prömiyerini festivalde yapacak yeni performansların yanı sıra Le Guess Who? gediklilerinden Moor Mother’ın rapçi billy woods’la ortak performansı, çağının en yetenekli elektronik bestecilerinden biri olan Laurel Halo, Kopenhaglı viyolacı ve besteci Astrid Sonne gibi ağırlıklı olarak deneysel bir seçki var.

KOKOKO!

Festivalin genel programından da bir seçki açıklandı. Geçtiğimiz yılın en özel işlerinden biri olan HEY WHAT’ı yayımlayan Low, geri dönüştürülmüş enstrümanlarla çalan Kongolu grup KOKOKO!, yeni nesil post punk dalgasının popüler ekiplerinden Dry Cleaning, kasvetli besteleriyle derin bir hüzün seansına çağıran Keeley Forsyth, Senegal’den kozmik avangart titreşimleriyle Wau Wau Collectif ve nicesi, Le Guess Who? takviminde. 

Giriş fotoğrafı: Melanie Marsman