Le Guess Who? 2021 programından ilk detaylar

Hollanda’nın Utrecht şehrinde her yıl kasım ayında düzenlenen Le Guess Who? Festivali, bu yıl gerçekleşmesi planlanan 14. buluşmasını 2021’e ertelemişti. Bu seneki tarihlerinde LGW:ON adı altında üç günlük bir televizyon yayını yapacak olan festival, 2021 programından ilk isimleri açıkladı.

Küratörler belli oldu

Festival, 11-14 Kasım 2021’de gerçekleşecek. Programın oluşmasına katkıda bulunacak küratör müzisyen seçkisi her zaman olduğu gibi heyecan verici. Oh Sees grubunun esas kişisi John Dwyer, geçtiğimiz yıl Red Bull Music Festival Istanbul’a konuk olan Kolombiyalı müzisyen Lucrecia Dalt, Japon besteci ve perküsyon sanatçısı Midori Takada, New York doğaçlama caz sahnesinin yıldız isimlerinden Matana Roberts ve Mount Eerie projesiyle tanıdığımız Phil Elverum, Le Guess Who? 2021’nin konuk küratörleri.

Bu duyuruyla birlikte festivalde sahne alacağı kesinleşen isimlerden bazılarını da paylaştı Le Guess Who? ekibi. 90’lar indie rock’ının imza gruplarından Low, yeni neslin en özgün bestecilerinden Alabaster DePlume, ilk albümünü 5 Şubat 2021’de Ninja Tune etiketiyle yayımlayacak Londralı grup Black Country, New Road, Gana’dan reggae tınılarıyla festivali ısıtacak Y-Bayani and Baby Naa and the Band of Enlightenment, Reason & Love, doom caz müziğinin öncülerinden Bohren & Der Club of Gore, bu isimlerden bazıları.

LGW:ON

Gelelim festivalin 2020 edisyonuna… 13-15 Kasım 2020 tarihlerinde 3 gün yayın yapacak çevrimiçi televizyonu kapsayan LGW:ON programındaki heyecan verici içerikler tüm dünyadan erişime açılıyor. Festivali tanıyanların aşina olduğu gibi, Le Guess Who?’nun farklı kültürleri buluşturma misyonuyla örtüşen bir program bizi bekliyor.

Reports from Other Continents

Le Guess Who?’nun dünyanın dört bir yanından farklı kişi ve oluşumlara yaptığı çağrıyla hayata geçen Reports from Other Continents programı da bu yayının merak uyandıran bölümlerinden biri. Nepal’den Meksika’ya, Kolombiya’dan Güney Afrika’ya dünyanın dört bir ucuna yayılan programda her ülkeye dair kültürel, sanatsal ve müzikal konulara değinen kısa belgeseller hazırlandı. Reports from Other Continents’ın Türkiye içeriği de Bant Mag.’dan.

14 Kasım Cumartesi günü saat 12.00’deki yayın bloğunda ilk gösterimini gerçekleştirecek kısa belgeselimizin ismi Turkish Glimpse: A Look At Global Modern History Through Turkish Songs. Yazar, koleksiyoner, DJ ve araştırmacı Murat Meriç’in belgesel plak koleksiyonundan hareketle, Türkiye’de yayımlanmış; uluslararası ve tarihi olaylara değinen şarkılar ve albümler arasında bir yolculuğa çıkıyoruz. Muhammed Ali’nin dünya şampiyonu olması, Robert Kennedy’nin öldürülmesi, Ay’a ayak basılması gibi olayların; Türkiye’deki yansımalarını şarkılar üzerinden gözlemliyoruz. Üç günlük LGW:ON programında detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.