Le Guess Who?’nun 2019 programından ilk isimler

Avrupa’nın en fazla keşif vaat eden müzik festivallerinin başında gelen Le Guess Who?, bu sene 7-10 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek. Hollanda’nın Utrecht şehrinin her köşesiyle ev sahipliği yaptığı festivalin bu yılki programından ilk isimler açıklandı.

Şehirdeki konser salonlarının yanı sıra plak dükkânları, kiliseler, müzeler ve birçok farklı lokasyona dağılan Le Guess Who?, her geçen yıl kapsama alanını genişletiyor ve ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunuyor. Bant Mag.’ın da medya partnerleri arasında yer aldığı festivalin bu seneki küratörleri geçtiğimiz haftalarda açıklanmıştı. Le Guess Who?’nun 2019 programında Moon Duo, Patrick Higgins, The Bug, Jenny Hval, Fatoumata Diawara ve Iris van Herpen & Salvador Breed ikilisinin kürasyonuyla oluşturulmuş özel seçkiler bulunacak.

Festivalin genel programında üç özel performans izleyiciyi bekliyor: Pakistan’ın yaşayan son khayál ustası Ustad Saami, kariyeri boyunca caz vokalistliğinden disko kraliçeliğine uzanan efsanevi müzisyen Asha Puthli ve müzikal serüveninde 40 yılı geride bırakan Etiyopyalı groove ustası Ayalew Mesfin.

Geçtiğimiz yıllarda da Türkiye’den birçok ismi ağırlayan festivalde bu yıl İstanbul müzik sahnesinin yeni gruplarından Lalalar da sahne alacak. Ali Güçlü Şimşek, Barlas Tan Özemek ve Kaan Düzarat üçlüsünün psikedelik dans müziğinden ilk tadımlık “İsyanlar” adıyla gelmişti.

Geniş programından ilk dalgayı açıklayan, bu ilk dalgada da nerdeyse üç dört ortalama festival kadar ismi duyuran Le Guess Who?’da bu yıl sahne alacak diğer isimler arasında Tyondai Braxton, JK Flesh, Acid Mothers Temple, Deerhunter, Cate Le Bon, Felicia Atkinson, Mark Ernestus’ Ndagga Rhythm Force, Robert Aiki Aubrey Lowe, Earth, Sarah Davachi, Makaya McCraven, Idris Ackamoor & The Pyramids, Föllakzoid ve Los Pirañas gibi heyecan verici müzisyen ve gruplar mevcut. Programın tamamını incelemek için buraya tıklamanız yeterli.-