Ebo Ormanı’nda Leonardo DiCaprio isimli bir ağaç

Uzun yıllardır oyunculuğunun yanı sıra iklim aktivizmiyle de adını duyuruyor Leonardo DiCaprio. 2020’de Instagram hesabından #SaveEboForest mesajıyla paylaştığı videoyla Kamerun’daki Ebo Ormanı’nın ve içinde yaşayan bütün hayvanların tehlikede olduğuna dikkat çekmişti.Kraliyet ailesine ait Londra’daki Kew Bahçeleri’nde çalışan bilim insanları, DiCaprio’nun Ebo Ormanı’ndaki keresteciliği durdurmakta kritik bir rol oynadığını söyledi ve oyuncunun yardımlarını onurlandırmak adına, ormanda yeni keşfedilen bir ağaca onun adı verildi. Cilalı sarı yapraklarıyla bu ağacın ismi artık “Uvariopsis dicaprio”. Gönderisinde meseleyle ilgili imza kampanyasının da linkini paylaşan oyuncu sayesinde kampanyanın hız kazanması sağlanmış ve Orta Afrika’daki yağmur ormanı için düşünülen kerestecilik planları devlet tarafından iptal edilmiş. 

Leonardo DiCaprio’nun sahip olduğu platformları ve büyük hayran kitlesini çevre ve iklim sorunları için kullandığı tek örnek bu değil. 2016’da The Revenant’taki performansıyla nihayet En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını aldığında yaptığı konuşmasında “İklim değişikliği gerçek. Ve şu anda oluyor. Bütün türümüzün karşı karşıya en olduğu en ciddi tehdit bu.” diyerek konu hakkında önlem almanın ne kadar elzem olduğunu duyurmuştu. 

Doğaya olan hassasiyeti aslında çok eskiye dayanıyor DiCaprio’nun. Titanic’ten (1997) hemen bir sene sonra, gönüllülük esasıyla çalışan ve tehdit altındaki ekosistemleri düzeltme amacı güden Leonardo DiCaprio Foundation’ı kurmuş. Kurum, hayırseverlerden aldıkları bağışlar, toplum kampanyaları ve medyada yürüttükleri çalışmalarla vahşi yaşamı ve okyanusları korumak, çok fazla yangın ve kuraklığa maruz kalan California eyaletinin doğasını düzeltmek ve iklim değişikliğinin önüne geçmek için yardım topluyor. Şu ana kadar 100 milyon dolardan fazla yardımda bulunan kurum, bütün okyanus ve kıtalardaki kayda değer işleri için birçok ödüle de layık görülmüş. 

Leonardo DiCaprio

DiCaprio, geçtiğimiz ay Netflix’e giriş yapan Don’t Look Up’taki rolüyle de aktivizmini bir bakıma profesyonel hayatına taşımış oldu. Dünya’ya çarpmak üzere olan bir kuyruklu yıldızla ilgili herkesi uyarmaya ve harekete geçirmeye çalışan bir gökbilimciyi canlandırıyor filmde. Don’t Look Up’taki olayların ve karakterlerin ismi farklı olsa da filmde devletlerin ve halkın büyük çoğunluğunun yaklaşmakta olan iklim felaketine olan kayıtsızlığı ve gerçekleri anlatmaya çalışırken akıl sağlığı sorgulanan karşı taraf konu alınıyor. Yani aslında Leonardo DiCaprio’nun yirmi seneden fazladır tam olarak anlatmaya çalıştığı mesele. Hatta DiCaprio filmdeki ulusal televizyonda kriz geçirdiği sahnede bir konuşma yapmayı kendi istemiş ve yönetmen Adam McKay’le beraber diyalogları tam olarak istedikleri hâle getirmeleri için 15 kere baştan yazmaları gerekmiş. 

Yazı: Elif Öz