Les Filles De Illighadad, 15 Ocak’ta Bant Mag. Havuz’da

Sahel Sounds’un son dönemde dünya müziğine en büyük armağanlarından biri olan büyüleyici Les Filles De Illighadad, 15 Ocak akşamı Audioban ve Bant Mag. ortaklığıyla Bant Mag. Havuz/Bina’da!Nijer’in ortasında yer alan Abalak şehri yakınlarındaki bir çöl kasabası olan Illighadad’da, ülkenin geleneksel müziği tende’yle iç içe büyümüş olan gitarist Fatou Seide Ghali’nin bir düğünde çalarken çekilmiş bir fotoğrafı, bu serüvenin başlangıcına sebep olmuş. Ya da Afrika’nın gizli köşelerinden leziz müzikler keşfeden plak şirketi Sahel Sounds’un kurucusu, prodüktör ve arşivci Christopher Kirkley’nin kayıtlar yapmak üzere bölgeye yaptığı bir ziyarette eline geçen bu fotoğrafın izini sürmesi de diyebiliriz.

Kadınların davul çalmak ve şarkı söylemekten sorumlu olduğu tende müziğini gitarıyla icra eden Ghali, ülkede gitar çalan iki kadından biri. Kirkley’nin Ghali’ye ulaşıp çölde açık havada kurulmuş bir stüdyoda kaydettiği parçalarında müzisyenin kuzeni Alamnou Akrouni de vokalleriyle ona eşlik etti. Genelde evlerde ve buluşmalarda hep bir ağızdan söylenen bu şarkılar da Sahel Sounds aracılığıyla dünyanın dört bir yanına uzandı. Avrupa’da çeşitli turneler gerçekleştiren Les Filles De Illighadad (Illighadad’ın kızları), bir diğer vokalist Mariama Salah Aswan’la birlikte ilk İstanbul konserini gerçekleştirecek.

Ghali’nin tende ritimlerini blues etkileşimleriyle harmanladığı hipnotik gitar çalışı ve coşkuyla gizemi harmanlayan vokal melodilerinin mükemmel uyumu, eşine az rastlanır bir deneyim vaat ediyor. Sabırsızlıkla beklediğimiz konserin biletleri Bina’da satışta. Konser sonrasında da Bant Mag. ekibi dünyanın dört bir ucuna uzanan seçkisiyle DJ kabininde!

Bilet: 30 TL
Kapı açılış: 20:30
Konser: 21:00