Lia Shine gerçek olanın peşinde

Yerli rap sahnesinin yeni nesil yıldızlarından biri olan Lia Shine, mahlas tercihinin ardındaki motivasyonu şöyle açıklıyor: “Lia kötü günlerimi ve kötü tarafımı temsil ediyor. Shine ise parlamak anlamına geldiği için zaferi ve iyi tarafımı temsil ediyor”. Müziği birtakım sınırların içine hapsetme fikrinden hoşlanmasa da kendi sonik evrenini tasvir edebilmek için “emotional & sad trap” (duygusal ve üzgün trap) ifadesini kullanıyor.

Lia Shine’ın yayımlanan ilk kaydı, Kasım 2019’a tarihlenen “Bari Bunu Yap”. Takip eden iki sene boyunca arka arkaya pek çok tekli fırlatan müzisyen 2021’de ise ilk uzunçaları Bir Şeytan Masalı’nı paylaşmıştı. Müzikal yolculuğuna yine teklilerle devam eden Lia Shine için geçtiğimiz mayıstan bu yana Warner Music Türkiye etiketiyle dinlemeye açtığı “Affetmem” ve “Bipolar”ın ardından sıradaki durak: “Söyle Bana Neden”.

Miks ve masteringini, bir başka yerli rap yıldızı UZI ile de çalışan Etki’nin üstlendiği “Söyle Bana Neden”, ritmik oyunlar ve yumuşak gitar tınılarıyla örülmüş altyapısıyla dikkat çekiyor. Lia Shine’ın güçlü, hisli, yükseklerde seyreden vokalinden duyduğumuz “Söyle bana neden?” sorusu bir haykırışa dönüşüyor. 

Sevdiği kişi tarafından hayal kırıklığına uğratılmış, kalbi kırık birinin zihinsel çatışmalarına ses veriyor şarkı. Güven duygusunu kökünden söken parterine sitemlerini sıralıyor esas kişimiz. Parçada sıkça duyduğumuz kelimelerden biri: “Gerçek”. Gerçeğin tanımı ve hayatındaki yansımalarını sorguluyor Lia Shine. 

“Söyle Bana Neden”in, içinde kırmızı ışıklar yanan bir araba ile eski bir ahşap evi mesken tutan, duman altı bir atmosferde gündüzü geceye bağlayan bir klibi de var.