Silk Sonic'in yaz kadar sıcak teklisi: “Skate”

Silk Sonic groove’uyla sallanmaya devam ediyoruz. Müzik sahnesinde senenin en güzel sürprizlerden biri olan, Bruno Mars ve Anderson .Paak ortaklığının meyvesi Silk Sonic, “Leave The Door Open”la yaptıkları görkemli başlangıcın ardından yeni bir tekli daha yayımladı. R&B ve hip hop türlerinin popüler kültürdeki en nitelikli temsilcilerinden ikisini bir arada görecek olmak bile başlı başına heyecan verici bir haber olsa da şimdiye kadar paylaşılan 3 şarkı, 2 klip ve canlı performans videoları, yaklaşan albüme yönelik merakımızı katlamaya devam ediyor.

70’ler soul, funk ve disko tınılarından ilhamla kurgulanan Silk Sonic soundunun en yeni üyesi “Skate”, modern melodilerle klasik ritimleri birleştiren, Motown’a bolca atıfta bulunan, yaz enerjisini yoğun olarak geçiren bir şarkı. İkilinin, sevdikleri müziği zamanın ruhuna uygun olarak yeniden üretmekle ilgili derslerine iyi çalıştıkları ortada.

Bruno Mars, Apple Music’e “Skate” hakkında şunları söylemiş: “Ekipçe ya bir paten pistinin ortasında performans sergiliyor olsaydık, bu temel ne işe yarardı diye düşünüyorduk. Gitar ne yapıyor olurdu? Davullar ne hakkında konuşuyor olurdu? Ben de konga çalmak istedim ve elde ettiğiniz şey bu oldu.”

Consequence of Sound, Bruno Mars’ın pürüzsüz ve yükseklerde harikalar yaratan vokali ile Anderson .Paak’in puslu sesinin birlikteliğini, üzerine sis inmiş bir suya benzetmişti. Bu aralar daha güneşli bir yerdelermiş gibi görünse de sundukları her manzara etkileyici olacağa benziyor. 

Ateş fışkıran kliplere dair

Bu duoyu çekici kılan en önemli faktörlerden biri performans anındaki hâlleri olabilir. Öyle ki videolarını bir hikâye anlatmaktan çok müzik icra etme biçimlerine odaklanarak kurguladıklarını görüyoruz. Soundlarının çıkış noktasına referans veren kostüm tercihleri ve incelikle tasarlanmış atmosferler de görsel ifadeyi lezzetlendiriyor tabii. Yine de başrolde hep müziğe duyulan tutkunun olduğu hissediliyor. Kadrajdaki tüm müzisyenlerin, ruhlarından üfledikleri seslere bedenleriyle de eşlik ettiği ve tüm varoluşlarıyla yalnızca o anda bulunduğu çok açık.

İlk videoda olduğu gibi yönetmenliğini Bruno Mars ve Florent Déchard’ın üstlendiği “Skate” klibinde ise, yıldızları bu kez bir grup patenciye serenat yaparken görüyoruz. Yeteneklerini gözlerimiz büyüyerek izliyor, içlerindeki ateşin kalıcılığını diliyor ve sıradaki tekliyi iple çekiyoruz.

Süperduonun bugüne kadarki yolculuğuna hızlı bir bakış

2017’de, birlikte çıkılan bir turne sırasında atılan tohumlar, geçen sene ilk karantina sürecinden hemen önce filizlenmeye başlamış. Uzun stüdyo seanslarının sonucunda şarkılar birer birer ortaya çıkmış. Sıra isim bulmaya gelince devreye giren funk efsanesi Bootsy Collins, Silk Sonic’in vaftiz babası olmuş.

Sonrasında her şey gözlerimizin önünde gerçekleşti. İlk tekli “Leave The Door Open” yayımlandığı günden itibaren büyük ses getirdi, Grammy, iHeartRadio Music ve BET ödüllerinde canlı olarak çalındı, video izlenmeleriyle birlikte çeşitli streaming servislerinde şimdiye kadar 1,2 milyar dinlenmeye ulaştı. Bu hikâyeyi daha kapsamlı olarak incelemek için Silk Sonic’in uzun ömürlü olacağını umduğumuz serüvenini Sadi Güran’ın illüstrasyonlarıyla anlattığımız çizgi hikâyeye göz atabilirsiniz. An Evening with Silk Sonic isimli albüm ise artık çok yakında.

Yazı: İlayda Güler