Silk Sonic’in uzun ömürlü olacağını umduğumuz serüveni #çizgihikaye

Müzik dünyasında süpergruplara fazlasıyla aşinayız. Ama heyecan verici süperduolar pek de karşımıza çıkmıyor. ABD’nin R&B sahnesinin iki yıldızı Bruno Mars ve Anderson .Paak, bir süredir birlikte pişirdikleri şarkıları Silk Sonic ismiyle albümleştirdi. İkilinin bu yeni serüvenine Sadi Güran’ın illüstrasyonlarıyla bakalım.

Son Bruno Mars albümü 24K Magic, 2016’da; son Anderson .Paak albümü Ventura ise 2019’da yayımlanmıştı. İkilinin yıllar sonra Silk Sonic’e evrilecek ortaklıkları ise 2017’ye uzanıyor. Disco müziğin altın çağına kalıcı izler bırakan Chic grubunun kurucusu Nile Rodgers’la Abbey Road stüdyolarında kayıt sürecine giren Mars ve .Paak, aynı yıl birlikte Avrupa turnesi de yaparak müzikal temaslarını güçlendirmişti. 

Turnenin ardından birlikte müzik yapmak için iyice iştahlanan ikili, soluğu sıklıkla stüdyoda almış. Birlikte saatler boyunca doğaçlama çalmışlar ve herhangi bir plan ya da takvim yapmaktan kaçınmışlar. Stüdyoda geçen günlerin ardından, “Neden bu işi bir albüme dönüştürmüyoruz ki?” diye kendi kendilerine sorduktan sonra da Silk Sonic’in ilk uzunçaları için gaza basılmış.

Tohumları Nile Rodgers eşliğinde atılan projenin son hâline evrilmesine bir başka funk efsanesi, Bootsy Collins vesile olmuş. Parliament – Funkadelic’in ikonik basçısı, Bruno Mars – Anderson .Paak ikilisinin stüdyo kayıtlarını dinledikten sonra projenin ismi olarak Silk Sonic’i önermiş. .Paak, ilk başta akıllarında RoboCop Funk, The Conquistadors, The Atlantic Stars ve Lava Lamps gibi isimler olduğunu söylüyor. Albümde anlatıcı olarak da mikrofon başına geçen Bootsy Collins’den, açılış şarkısı “Silk Sonic Intro”nun sonunda şu cümleyi duyuyoruz: “Hanımlar, ismini benim koyduğum bu grubun sahnesine yollanmaktan çekinmeyin: Silk Sonic!”

İkilinin ilk albümünün ismi An Evening with Silk Sonic. Henüz bir yayın tarihi açıklanmış değil. Şubat sonunda sosyal medyada çıkan ilk duyurularda Bruno Mars, “Kapandık ve bir albüm yaptık, grubumuzun ismi Silk Sonic. İlk şarkı 5 Mart’ta yayımlanacak” demişti. 5 Mart Cuma günü dinlemeye açılan “Leave The Door Open” teklisi, 8 Mart Pazartesi günü Billboard Hot 100 listesinin zirvesine çıkmıştı bile. 1970’lerin R&B tınılarını anımsatan parçanın Bruno Mars ve Florent Dechard imzalı klibinde de Silk Sonic’in stüdyosuna dalıyoruz. Davulun başında Anderson .Paak, piyanonun başında Bruno Mars ve kendilerine eşlik eden orkestraları salına salına seslendiriyor şarkıyı.

Takvimler 14 Mart 2021 gününü gösterdiğinde, tüm dünyanın heyecanla beklediği 63. Grammy Ödül Töreni’nde sahne aldı Silk Sonic. İlk canlı performans için fiyakalı bir seçim, değil mi! “Leave The Door Open”ı retro kıyafetler ve göz alıcı ışıklar eşliğinde seslendirdiler. Grammy’lerin gecede çalacak isimleri açıklamasına saatler kala Twitter üzerinden Silk Sonic’in ayrıldığı yönünde bir parodi yaptı Mars ve .Paak. Törende sahne alacakları açıklanınca da “Tamam o zaman, bir geceliğine yeniden buluşuyoruz” dediler. 

2021’in ilk çeyreğinde global müzik sahnesinde en büyük heyecan dalgalarından birini Silk Sonic’in yarattığını öne sürmek pek de abartılı olmayacaktır. İkilinin yeni teklileri ve Bootsy Collins eşlikli ilk albümleri için sabırsızlanmamak da pek mümkün gözükmüyor doğrusu. Kariyerinin her köşesi başarılarla, ödüllerle ve spot ışıklarıyla bezeli bu iki yeteneğin güç birliği, umarız uzun ömürlü bir projeye evrilir.