Life By You: Kapsayıcı bir yaşam simülasyonu mümkün (mü?)

Yazı: Tuvana Adalı

Paradox Tectonic’in yeni yaşam simülasyonu oyunu Life By You, 12 Eylül 2023’te erken erişime açılacak. Atmosferi ve temel noktaları açısından The Sims’in farklı bir versiyonunu andıran oyun; aslında kullanıcıların The Sims’te aradığı, hatta özellikle talep edip bulamadığı birçok kapsayıcı özelliğe sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

20 Mart 2023’te Life by You YouTube kanalında yapılan tanıtım yayınında oyuna dair detaylı bilgiler duyuruldu. Yayında Paradox Tectonic ekibinin üyeleri, oyun tasarımcıları ve genel yöneticileri yer alıyor. The Sims 2 ve The Sims 3 döneminde EA’de The Sims markasının başında olmasıyla bilinen Rod Humble, şimdi Paradox’un genel yöneticisi. Youtube yayınında Humble’ın heyecanla bahsettiği Life by You dünyası, ister istemez The Sims’teki eksiklikler üzerine inşa edilmiş ve oyunun bir üst versiyonu olacağı izlenimini yaratıyor.

Kullanıcıyı dâhil etmeye yönelik özellikler

Oyuna dair bahsedilen ilk özellik, “loading screen” yani yüklenme ekranlarının olmaması. Buna “açık-dünya” deniyor ve kullanıcının serbest bir şekilde farklı mekânlar ve karakterler arasında beklemeden, kolayca gezerek geçiş yapabilmesini sağlıyor. The Sims oynayanların hatırlayacağı şekilde, bir yerden bir yere geçiş yaparken bir yükleme ekranıyla karşılaşmak birkaç saniye için kullanıcıyı oyunun dışında konumlandırarak oyun deneyimini bölüyordu. The Sims kullanıcılarının da bu ekranların kaldırılması yönünde bir talebi olduğu biliniyor, dolayısıyla bu ilk ve temel özellik Life by You’nun bir rakip alternatif olarak piyasaya sürüldüğü iddialarını destekler nitelikte.

Açık-dünya özelliğinin sağladığı imkânlardan bir diğeri ise istenen herhangi bir karakteri ele alıp onun üzerinden oyuna devam edebilmek. Bu karakterler, kullanıcının kendi yaratmadığı ve hâlihazırda oyun sisteminde yer alan, etrafta gezinirken rastlayabileceği karakterler. Onlar üzerinden oyuna devam edildiğinde karakterin anılarına, ilişkilerine ve sahip olduğu diğer şeylere erişim sağlanabiliyor. Yapımcılar bu imkânın kullanıcılara bir özgürlük hissi vereceğini umuyor. Aynı zamanda bu açık-dünya ortamında bir sürü farklı ulaşım seçeneği var. Araba, bisiklet, kaykay ya da motosiklet gibi seçeneklerden biri seçildiğinde, yine yükleme ekranı olmadan kullanıcının bu ara yolculuklara da tanık olabildiği bir deneyim sunuluyor. Kullanıcılar doğrudan kontrol özelliğiyle araçları kendileri de kontrol edebiliyor veya yürüyerek bir yerden bir yere gidebiliyorlar.

Life By You yaratıcıları, oyunun kullanıcıları için hikâye anlatıcılığı özelliğinin de ön planda olmasını sağlayacak şekilde bir dil ve diyalog kullanımı geliştirmişler. Tüm karakterler birbiriyle gerçek dillerde sohbet edebiliyor. Sohbetlerin en önemli özelliği, karakterlerin o anki durumuna özel ve benzersiz şekilde üretiliyor olması. Karakterlerin birbiriyle ilişkisi ve o sırada sohbet ettikleri mekânın neresi olduğu gibi detaylar, gelişecek sohbeti şekillendiriyor ve özgün kılıyor. Böylece kullanıcının kendi seçimlerine göre diyalogu istediği yere yönlendirmesi, nereye varacağı önceden belli olmayan bir etkileşime girmesi mümkün oluyor. Paradox’un oyun tasarımcılarından biri olan Gabriel Cornish, bu sayede kullanıcılar için yaratıcı oyuna ve hikâye anlatıcılığına müsait bir alan yarattıklarını söylüyor.

Oyunda düzenleme adına da kullanıcıya daha fazla özgürlük tanıyacak özellikler olacak. Kullanıcılar sadece kendi evlerini değil, oyundaki kamusal alanları ve etraftaki objeleri de düzenleyip üzerlerinde değişiklikler yapabilecek.

Life by You, adından da yorumlanabileceği üzere kullanıcının kendi yarattığı karakter ve mekânların ötesinde, genel olarak oyun alanı içinde akan yaşantının bir parçası ve yaratıcısı olmasını hedefliyor gibi anlaşılmakta. Oyun içinde daha rahat hareket edebilmesi ve oyundaki yaşam gerçekliğine dâhil olan her detaya yaratıcı olarak katkıda bulunabilmesiyle kullanıcıyı daha aktif bir yerde konumlandırıyor. 12 Eylül’de açılacak olan erken erişimde kullanıcı yorumlarından hareketle oyunda çeşitli düzenlemeler yapılacak ve daha fazla içerik eklenecek.