Lilly Wachowski, "The Matrix"in trans anlatısı olduğunu doğruladı

Popüler kültürün mihenk taşlarından olan The Matrix’in yaratıcılarından Lana Wachowski 2007 yılında, kardeşi Lilly Wachowski ise 2016’da trans olarak açılmışlardı. Bilindiği üzere üçleme, bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson’ın aslında bir simülasyonda yaşadığını fark etmesi ve uyandığında Neo isimli yeni kimliğini keşfetmesini konu ediniyor. Bu nedenle bir süredir filmin öyküsünün trans alegorisi olarak okunabileceği üzerine yorumlar yapılmakta; hatta bu yorumların bazıları transfobik sularda yüzmekteydi. Geçtiğimiz günlerde bir internet programına katılan Lilly Wachowski, meseleye son noktayı koydu: “Evet, The Matrix bir trans öyküsü…”

Filmin 21. yıl dönümü nedeniyle Netflix Film Club’ın soruları cevaplayan yönetmen, bu tartışmalardan oldukça memnun ve The Matrix’in nihayet anlaşıldığını düşünüyor. “Matrix’teki şeyler tamamen dönüşüm arzusu hakkındaydı, ancak üstü kapalı bir şekilde anlatılıyordu” diyen Wachowski’ye göre o dönem dünya, böyle bir anlatıya hazır değildi. Hatta Belinda McClory’nin hayat verdiği Switch’i başlangıçta akışkan cinsiyetli olarak tasarlayıp, karakteri değiştirmek zorunda kalmışlar.

Yönetmen, yine de kendisine “Bu filmler hayatımı kurtardı” açıklamasında bulunan transları örnek vererek, serinin onlar için önem teşkil etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Geçtiğimiz sene Vulture’da yayımlanan, Andrea Long Chu imzalı bir makalede; Neo’nun Matrix’e girmek için seçtiği kırmızı hapın östrojen hormonunu temsil ettiği, Morpheus’un “Matrix’te bir şeylerin yanlış olduğu” uyarısının ise disfori deneyimine gönderme olduğundan söz ediliyordu.

Şubat ayında çekimleri başlayan ancak pandemi nedeniyle prodüksiyonu yarıda kalan The Matrix 4′un vizyon tarihi, şimdilik 1 Nisan 2022 gözüküyor. Lana Wachowski bu kez filmi tek başına yönetmekte…

Yazı: Merdan Çaba Geçer