Lizzo Twitter'ı bırakacağını açıkladı. Ama neden?

Tek başlarına “akıllı” kabul edilen insanlar bir grup içine girdiğinde zekâsının belli bir kısmını bu gruba kurban ederler. İnsanlar belki de topluluklar halinde aptaldır, aptallaşır. Bunların iddialı yargı cümleleri olduğunun farkındayız ama Twitter bize bazen bunu göstermiyor mu? 2019’un en çok konuşulan rapçilerinden Lizzo, Twitter’dan çekilme kararı aldı. Bu kararın arkasındaki nedenlere bakalım…

Sanatçının Cuz I love you albümüne 2019’a dair hazırladığımız yarı yıl müzik değerlendirmesinde yer vermiştik, Lizzo bizden. Minnesotalı ve rap yapıyor. Her fırsatta “kendini sevmeyi öğrenmenin müzik yapabilmek açısından bir özgürleşme” olduğunu anlatmaya çalışıyor. Çaba harcıyor. Dolayısıyla pek çok eleştirinin odağında ve oklar ona dönük… LGBT NATION, LGBTİ+ dostu divayı Twitter’ı bırakma noktasına getirenleri güzel bir şekilde özetlemiş. Olayların gelişimine göz atalım:

“Fat-shaming” ustası doktor ve Trump meselesi

2019’un sonlarında Dr. Boyce Watkins isimli doktor Twitter üzerinden şunları yazdı: “Lizzo’nun popüler olmasının nedeni Amerika’daki obezite salgını. İnsanları daha iyisini yapmaya yönlendirmek yerine onlara yalan söyleyip oldukları gibi kalmalarının iyi olduğunu anlatıyoruz”. Lizzo’dan ise cevap gecikmedi: “Popülerim çünkü iyi şarkılar yazıyorum ve yetenekliyim. Daha iyisini yapacak olan sensin. Adımı ağzına alma ve bana yaklaşmadan önce aynaya bak”.

Yine 2019’da, Aralık ayında, başkan Trump’a yönelik suçlamalarla ilgili bir post paylaşan sanatçıya Twitter’dan cevap geldi ve ortaya bir diyalog çıktı. Cevabın sahibi “LBGTİ+’ların elbise giyerek GELENEKSEL ERKEKLERE saldıran bir grup” olduğunu düşünen sağ kanattan Tomi Lahren’di: “Donald Trump hala senin başkanın. Gerçekler acıtır”. (“Truth Hurts” isimli Lizzo şarkısında gönderme yapıyor. ) Lizzo ise karşılık olarak “Acıtan tek şey sizin gibi insanların nefreti körüklemesi yüzünden bu ülkenin bölünmesi. Adamına doğruları söylemesini tavsiye edebilirsin, ihtiyacı olacak” yazdı. Sonrasında Lahren başkanın azledilme sürecini “Sol kanadın beslediği nefretin cadı avı” olarak nitelerken Lizzo noktayı şöyle koydu: “Neyse… Günüm güzel geçiyor!”.

Sade troller, yemek servisi

Bu gelişmeler öncesinde de, Eylül 2019’da, “Truth Hurts” parçasının “Billboard Hot 100 listesinde en uzun süre kalan solo kadın rapçi şarkısı” olması üzerine troller Lizzo’nun gerçek bir rapçi olmadığını yazarak onu itibarsızlaştırmaya çalışmıştı. Lizzo ise şöyle demişti: “Evet, şarkı söylüyorum. Evet, rap yapıyorum. Evet, biz varız”.

Nihayetinde, Twitter’da sanatçıya ait olan talihsiz çıkışı da eklemek şart. Olayın odağındaki servis elemanı Tiffany Wells ona “kimliğini kamuya açtığı için” pek çok suçlamayla beraber dava açıyor. Rapçi, yemeğini çalmakla suçladığı Tiffany’nin fotoğrafını tweetinde paylaşmıştı. Bu konuda çok tepki alması tweeti kaldırmasına ve yine Twitter üzerinden özür dilemesine neden olmuştu: “O kadını rezil ettiğim için özür dilerim. Büyük bir takipçi listem var ve onu tehlikeye atabilecek pek çok şey olabilirdi. Sosyal medyayı kullanırken daha sorumlu davranacağım ve gururumu bir yana bırakacağım”.

Olayların değerlendirmesini size bırakıyoruz ama sanatçının Twitter’ı bırakma kararını bir yenilgi olarak anlayanlara da cevabı hazır: “Dönebilirim. Hislerime bağlı.”

Son olarak kendini Lizzo gibi düşünen ve çaba gösteren kesimin dışında görenlere, trollük peşinde olanlara bir öneri: kilo almamaya çok dikkat edin, yoksa hayat sizin için çok zor hale gelebilir.

Yazı: Özgecan Kunt