Lokalize’nin heyecan verici programı mercek altında

Zorlu PSM’nin geçtiğimiz aylarda açılan Studio sahnesinde yerli müzik sahnesinden çeşitli isimleri ağırladığı Lokalize serisi, şubat ve mart ayında tam gaz devam ediyor. Bağımsız müzik sahnesinden genç grup ve müzisyenlerle birlikte deneyimli isimlerinin konserlerine programında yer veren Lokalize serisinin önümüzdeki konserlerinde sahne alacaklar arasında Islandman, Büyük Ev Ablukada, Nilipek, Hey! Douglas, ElTopo, Gaye Su Akyol, Nihil Piraye, BaBa ZuLa, Bubituzak ve Mind Shifter gibi isimler bulunuyor.

Serinin en yakın konseri 26 Ocak’ta gerçekleşecek. Sarp Maden, Volkan Öktem ve Alp Ersönmez’in MadenÖktemErsönmez projesinin MÖE isimli albümünün lansmanı, Lokalize kapsamında Zorlu PSM Studio sahnesinde gerçekleşecek. Farklı etkileşimleri modern cazla harmanlayan üçlünün Kabak & Lin Records’tan yayınlanan ilk albümü de fiziksel kopyalarıyla ilk kez söz konusu konserde edinilebilecek.

Lokalize serisinin şubat ayındaki ilk konseri, ayın ilk günü gerçekleşecek. Yerli bağımsız müzik sahnesinin demirbaşlarından biri haline gelen elektronik müzik kolektifi Partapart’ın özel gecesinde Mind Shifter, Z AXIS ve Cüneyt Taylan canlı performanslarıyla sahnede olacak. Elektronik müziğin farklı alt dallarına odaklanan üç ismin sahne alacağı gece de çeşitli konuk müzisyenler de sahnede olacak.

Son dönemin en üretken topluluklarından biri olan ve Değildir isimli single serisiyle kısa aralıklarla karşımıza çıkan Nihil Piraye ve Farfara’dan tanıdığımız Tolga Böyük’ün öncülüğünü üstlendiği Islandman projesi, 2 Şubat’ta Lokalize’nin konukları olacak. Kadrosunu epey genişleten ve ses paletiyle birlikte müzikal yaklaşımlarını da değiştiren Nihil Piraye’yle birlikte krautrock ve elektronik müziğin kesiştiği noktaya kendine has bir yorum getiren Islandman, farklı etkileşimlerin hissedildiği bir geceye imza atacak.

Bir süredir Fırtınayt isimli son “şekliyle” sahnelerde olan Büyük Ev Ablukada, 4 Şubat günü iki farklı performansla gerçekleşecek akustik konserleri Ay Şuram Ağrıyo’yla Lokalize kapsamında sahnede olacak. Aynı gün içerisinde iki konser verecek olan ekip önce 16:00’da ardından 19:00’da Zorlu PSM Studio sahnesinde olacak. Ekip aynı performansıyla 11 Mart’ta da Lokalize’nin konuğu olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=lgrCPh5SePE

Boyutlar ismini taşıyan ikinci uzunçaları Dunganga Records aracılığıyla dijital platformlara salmak üzere olan Bubituzak, albümden sonraki ilk konserini Lokalize kapsamında verecek. Ali Güçlü Şimşek, Görkem Karabudak ve Emrah Akay’dan oluşan ekip, surf, psikedeli ve Anadolu’ya has müzikal dokunuşların fazlasıyla hissedildiği albümünün lansman konserinde daha kalabalık bir ekiple sahnede olacak.

Lokalize serisi kapsamında gerçekleşecek 9’dan Sonra Blues etkinliği, köklü blues topluluğu Sahte Rakı ve 2013 yılında Roxy Müzik Günleri’nde birincilik elde eden Emre Nalbantoğlu’nun konserleri 9 Şubat’ta Zorlu PSM Studio’da olacak. Son yıllarda yurt dışında da birçok blues festivalinde sahne alan Sahte Rakı’nın bol miktarda eğlence vaat eden performansıyla birlikte, her şarkısında farklı tema ve konulara yer veren Emre Nalbantoğlu’nun konserleri, bugün Türkiye’de blues adına neler olduğunu görmek adına önemli bir fırsat.

Kuruluşunun yirminci yılı şerefine kapsamlı bir dünya turnesine çıkan BaBa ZuLa’nın Lokalize kapsamında vereceği konser 15 Şubat’ta gerçekleşecek. Glitterbeat Records etiketiyle XX isimli bir derleme yayınlayacak olan ekip, Almanya ve İsviçre’de birçok farklı şehirde gerçekleşecek konserlerinin hemen ardından Zorlu PSM Studio’da sahne alacak. Söz konusu konserde gruptan önce ve sonra DJ kabininde Murat Meriç’in olacağını da hatırlatalım.

Lokalize’nin alt serisi 9’dan Sonra, mart ayının başında iki farklı türe odaklanan konserlerle devam edecek. İlk olarak 1 Mart’ta 9’dan Sonra Elektronik isimli etkinlikte, elektronik müziğin farklı yanlarından beslenmiş üç müzisyen sahne alacak. Elektro pop grubu Multitap üyeleri Selim Siyami Sümer ve Taçkın Bilal’den oluşan Tolerance Break, RBMA katılımcısı Özcan Ertek’in yeni bir albüm yayınlamak için gün saydığı projesi Seretan ve klasik müzik ve elektronik öğeleri ustaca harmanlayan Akın Sevgör, 1 Mart gecesi Zorlu PSM Studio sahnesinde olacak.

https://soundcloud.com/seretanmusic/ghost-in-my-head-m1

Ertesi gün gerçekleşecek olan 9’dan Sonra Rock konseriyse son dönemin heyecan verici üç ekibini bir araya getirecek. Özellikle 2016’nın son günlerinde yayınladıkları Ye’cüc Me’cüc isimli EP’leriyle büyük ses getiren ElTopo, son albümü Sis Pus Sus’u Alman plak şirketi World In Sound etiketiyle yayınlayan Kırkbinsinek ve Ümit Büyükyüksel, Ege Çaldemir ve Ogibur Ertürk’ten oluşan enstrümantal rock grubu Uluru, 2 Mart’ta Zorlu PSM Studio’da güçlerini birleştirecek.

https://www.youtube.com/watch?v=3UNlDXkBvkk

İlk olarak Mode XL’le tanıştığımız veyasin’in eklektik remiksleri ve fütursuzca dans vaat eden canlı performanslarıyla tanınan solo projesi Hey! Douglas, Lokalize serisi kapsamında 4 Mart’ta sahne alacak. Hey! Douglas’ın hem geçmişe hem geleceğe doğru genişleyen bir müzikal yolculuğu öncesinde DJ Style-Ist sahnede olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=W5JEr1W8Qmw

Zorlu PSM Studio, bu sene Dünya Kadınlar Günü’nü de Lokalize serisiyle birlikte kutlayacak. Yerli bağımsız müzik sahnesinin, son yıllarda ses getiren kadın müzisyenlerinin peşi sıra performanslarını sergileyeceği 8 Mart akşamı Sedef Sebüktekin, Merve Çalkan, Selin Sümbültepe ve Nilipek  sahnede olacak.

Lokalize takviminin an itibariyle programında yer alan son konseri 22 Mart’ta gerçekleşecek. Hologram İmparatorluğu isimli ikinci albümünü Glitterbeat Records etiketiyle yayınlayan Gaye Su Akyol, Zorlu PSM Studio sahnesinde olacak. Özellikle prestijli müzik dergileri The Wire, Rolling Stone ve Pitchfork’tan övgüler toplayan yeni albümü hakkında bir belgesel yayınlamaya hazırlanan Akyol’un performansının  öncesi ve sonrasında Kaan Düzarat DJ setiyle sahnede olacak.

Zorlu PSM’nin takviminde Lokalize dışında da pek çok heyecan verici konser bulunuyor. Electro Deluxe, Grails, Islam Chipsy & EEK, Tinariwen ve Hauschka gibi isimleri ağırlamaya hazırlanan Zorlu PSM’nin önümüzdeki programına buradan ulaşabilirsiniz