Nilüfer Müzik Festivali’nin detaylı programı ve etkinlikleri belli oldu

Bu sene üçüncü kez Bursa’daki Balat Atatürk Ormanı’nda gerçekleşecek olan Nilüfer Müzik Festivali, yerli ve yabancı birçok farklı türlerde üretim yapan müzisyeni ağırlamaya hazırlanıyor. Geri sayımın sonlarına yaklaştığımız festivalde, ayrıca birçok çevre odaklı etkinlik de müzikseverler ile buluşacak.

İstanbul dışında düzenlenen en büyük festivallerden biri olan Nilüfer Müzik Festivali, 2015 yılından bu yana Bursa’da düzenleniyor. Farklı janralarda üretim yapan yerli ve yabancı müzisyenleri bir araya getiren festival, aynı zamanda “söyleyecek sözü olan festival” mottosuyla çevreyi korumaya karşı duyarlılık yaratmak amacıyla çeşitli dernek, STK ve kuruluşları da müzikseverler ile bir araya getiriyor. 10 – 13 Ağustos tarihleri arasında altmışa yakın yerli ve yabancı grubun 3 farklı sahnede çalacağı festivalin, en keyifli yanlarından biri de yaklaşık 15 bin kişilik kamp alanına sahip olması.

Festivale katılmak isteyenler için her türlü detaylı bilginin yer aldığı www.nilufermuzikfestivali.com adresinden ayrıca biletlerinizi de alabilirsiniz.

Festivalde gün gün kimler var? 

Yerli sahneden Gaye Su Akyol, Duman, Korhan Futacı ve Kara Orkestra, İnsanlar, Islandman, Bubituzak, Jakuzi, Barış K, Büyük Ev Ablukada, Gevende, İlhan Erşahin, Kaan Düzarat ve daha birçok ismin sahne alacağı Nilüfer Müzik Festivali’nin yabancı konukları ise Dubioza Kolektiv ft. Dzambo Agusev, Roosevelt, Maximo Park, Erik Truffaz, Txarango, La Caravane Passe ve dahası olacak. Festivalin detaylı programını sizler için derledik.

10 Ağustos Perşembe

pjimage (8)

Bu sene 120 bin katılımcının gelmesinin beklendiği Nilüfer Müzik Festivali’nde her gün 14:00 itibariyle başlayacak olan konserlerde, ilk gün gündüz saatlerinde rock grubu Deer From Space, geçtiğimiz haftalarda Lunar Manouvre albümünün remikslerini yayınlayan In Hoodies, sesi ve şarkı yazarlığı ilgi çeken Cihan Mürtezaoğlu’nun yanı sıra Adamlar ve Can Gox müzikseverler ile buluşacak. Festivalde gündüz programının en keyifli gruplarından bir diğeri Cezayirli Speed Caravan ve Mehdi Haddab’ın performansı olacak.

Yerli sahnenin enerjisi yüksek topluluklarından Bubituzak ve son yıllarda Avrupa müzik dünyasında da üretimleri ile dikkat çeken şahsına münhasır müzisyen Gaye Su Akyol, 70’li yıllarda kaydedilmiş parçalara yaptığı düzenlemeler ile son dönemin favori isimlerinden olan Hey! Douglas’ın yanı sıra The Away Days, Glasxs, Kerim Arhan; rumba melodileri ile sonsuz dans vadeden İspanyol topluluk La Pegatina; latin, dub ve reggae müziğini bir araya getiren Barselonalı grup Txarango ve İspanyol ska dörtlüsü Vendetta, ilk günkü ziyaretçilerin dinleyeceği isimler olarak karşımıza çıkacak.

11 Ağustos Cuma

duman-yeni-albüm-2017

Kamp imkanı sağlaması ile sayısız müzisyenin dört gün boyunca müzik ziyafeti çekmesini sağlayacak olan Nilüfer Festivali’nde ikinci gün de birçok farklı türde üretim yapan ismi bir araya getirecek. Türk rock müziğinin uzun soluklu topluluklarından Duman, son albümleri Kırınardı ile dikkat çeken GEVENDE, uzun zamandır birlikte elektronik türünde üretimler yapan ikili Men With A Plan, doğaçlama ve deneysel üretimleri ile tanınan Nusaibin’in yanı sıra piyano ve elektronik müziğin bir araya geldiği proje Dardust, Portekizli rock grubu Memória de Peixe ve son dönemde eski kayıtları kendine has düzenlediği DJ setleri ile adını duyuran Kozmonot Osman, ikinci günün konukları olacak. Aynı gün boyunca sahnede olacak yerli ve yabancı isimler ise şöyle: Ars Longa (TR), Nihil Piraye (TR), Eskiz (TR), Flört (TR), Son Feci Bisiklet (TR), Mr. Zarko (Sırbistan), Koza Mostra (Yunanistan).

12 Ağustos Cumartesi

day3

Festivalin belki de en tempolu günlerinden olacak 12 Ağustos Cumartesi gününde özellikle yerli sahnenin birçok favori grubu sahnede olacak. Şahsına münhasır topluluk Büyük Ev Ablukada: Fırtınayt; daha önce birçok kez İstanbullu müzikseverler ile buluşmuş olan trompetçi Erik Truffaz Quartet; bu sene Alman plak şirketi City Slang ile anlaşan ve isimlerini Avrupa’ya da duyuran yerli synth-pop üçlüsü Jakuzi; Cem Yıldız ve Barış K’lı İnsanlar; enerjik performansları ile bililnen İngiliz post-punk topluluğu Maximo Park; Türk ezgileri ile psikedelik melodileri birleştirdikleri parçaları ile tanıdığımız Islandman; Avrupa’daki kulüplerin favori isimlerinden olan Barış K, çingene melodileri ile dinleyenleri yerlerinde durdurmayacak Fransız grup La Caravan Passe; yerli sahnede dub ve reggae türünde başarılı çalışmalara imza atan Sattas’ın yanı sıra Chico Trujillo (Şili), Celtic Social Club (İskoçya), Akın Sevgör (TR), Yüzyüzeyken Konuşuruz (TR), Ponza (TR) ve Hedonutopia (TR) da festivalin üçüncü gününde sahnedeki isimler olacak.

13 Ağustos Pazar

pjimage (9)

Festivalin son gününde de yine performansları ile akıllarda kalacak birçok müzisyen sahnede olacak. Hiphop, reggae, rock, folk gibi türleri bir araya getirmeleri ile nam salmış Bosna Hersekli topluluk Dubioza Kolektiv, Dzambo Agusev’li performansı ile Bursa’da müzikseverler ile buluşacak. Son günün bir diğer etkileyici iş birliği şüphesiz İlhan Erşahin ve Erik Truffaz’ın birlikte sahne alacağı performans olacak. Funk, house ve hatta hiphop türlerinden sesleri barındıran kayıtları ile özellikle doğdukları yer olan Amsterdam’da ismini duyurmuş grup Gallowstreet; Portekizli soul müzisyeni Marta Ren & The Groovelvets; 70’lere ait parçaları kendine has düzenlemeleri ile artık herkes tarafından tanınan DJ ve prodüktör Kaan Düzarat ve bugüne kadar birçok önemli müzisyenle aynı sahneyi paylaşmış saksafoncu Korhan Futacı ve Kara Orkestra, son günün konuklarından… Festivalin kapanış gününde ayrıca, Kuenta I Tambu (Karayipler), 47Souls (Filistin), Cem Adrian (TR), Melis Danişmend (TR), Mind Shifter (TR), Rain Lab (TR), Cümbüş Cemaat (TR), Bohemian Betyards (Macaristan), Öfkeli Kalabalık (TR) da sahne alacak isimler arasında yer alıyor.