Loki’nin biseksüelliği ve Marvel cephesinden temsiliyete dair açıklamalar

Marvel sinematik evreni ile 2008’de, Iron Man ile tanışmamızdan bu yana envai çeşit süper kahraman izledik; çoğunun ortak noktası ise heteroseksüel beyaz erkekler olmalarıydı. Hollywood’un temsiliyet eksenindeki adımları son birkaç yılda Marvel’a da sirayet etti, cinsiyet ve ırk çeşitliliğine dair kimi emareler görmeye başladık. Avengers: Infinity War’da kadın karakterlerin savaş alanında toplanıp beraber mücadele ettiği sahne, hâlâ hafızalarımızda örneğin.

Çizgi romanlarda çeşitli cinsel yönelimlere dair kapsayıcılık görmemize rağmen sinematik evrenin bu konuda dikkate değer adımlar atamaması, Marvel üzerine yapılan en kallavi eleştirilerin başında gelmekteydi. Kısa bir süre önce Disney+’da ekran macerasına başlayan Loki ise bu durumu değiştirmişe benziyor. Dizinin 3. bölümünde, Loki ile Sylvie arasında geçen bir sohbette, Asgard’ın meşhur hilebazı, hem erkek hem de kadınlarla romantik bir geçmişi olduğunu doğruluyor. Tom Hiddleston’ın hayat verdiği karakter, biseksüel olarak açılmış ilk Marvel kahramanı oluyor böylece. (Öte yandan Loki çizgi romanlarda kendini, akışkan cinsiyetli olarak da tanımlıyor.)

Yaşanan bu gelişme üzerine stüdyo cephesinden kimi açıklamalar da geldi elbette. Marvel’ın üst düzey yetkililerinden Victoria Alonso, daha fazla LGBTİ+ karakter göreceğimizi “Tutarlı bir temsiliyet için elimizden geleni yapacağız.” sözleriyle müjdeledi. Hayranlar tarafından uzun zamandır beklense de, bu adımı politik bir girişim olarak değerlendirmemişler; karakterin çizgi romandaki kimliği ne ise ekrana da bu şekilde yansıtmışlar. Dizinin yönetmeni Kate Herron ise, Loki’nin kimliğinin bu parçasının, Marvel sinematik evrenince daha fazla keşfedilmesini diliyor. “Umarım daha fazla hikâyeye kapı açar.” demekte…

Stüdyonun yaklaşmakta olan yapımlarından Thor: Love and Thunder’da Valkyrie (Tessa Thompson), Eternals’da ise Phastos (Brian Tryee Henry) karakterlerinin cinsel yönelimlerine değinileceği söyleniyor.

Yazı: Banu Üsküdarlı