Lynn Shelton (1965-2020)

Yazar, yönetmen, yapımcı, oyuncu ve editör Lynn Shelton 15 Mayıs Cuma günü Los Angeles’ta, daha önceden bilinmeyen bir kan hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. 

Shelton’ın üretim ve yaşam ortağı, komedyen ve oyuncu Marc Maron, ölüm haberini “Bazı korkunç haberlerim var. Lynn dün gece vefat etti. Bir haftadır hastaydı. Daha önce bilinmeyen bir durum ortaya çıktı. COVID-19 değildi. Doktorlar onu kurtaramadı. Çok uğraştılar. Çok.” sözleriyle duyurdu.

Sinema ve televizyon dünyasının neredeyse her alanında üreten Shelton; Mad Men, GLOW, The Morning Show ve son zamanların öne çıkan serilerinden Little Fires Everywhere gibi pek çok dizinin bölümlerini çekmenin yanı sıra Amerikan bağımsız sinemasının önde gelen filmlerine imza attı. Shelton, ilk filmi We Go Way Back’le Slamdance Film Festival’inden ödülle dönmüş, 2009 yılında Sundance, Deauville gibi önemli festivallerden ödül kazanan ve Cannes’da büyük ses getiren Humpday filmiyle başarısını perçinlemişti. Yönetmenin, Your Sister’s Sister, Outside In gibi pek çok filmi de sinema dünyasında kalıcı bir yer edindi. Shelton’ın son filmi, 2019 tarihli Sword of Trust oldu. Filmlerinin çoğunda yönetmenliğin yanında kalem sahibi ve yapımcı olan Shelton; Humpday, Sword of Trust gibi filmlerinde oyunculuğuyla da karşımıza çıktı. Ayrıca, Greta Gerwig ve Joe Swanberg’in Nights and Weekends filminde, Kevin Hamedani’nin Junk’ında, Todd Rohal filmi The Catechism Cataclysm’de, Megan Griffiths yönetmenliğindeki The Off Hours filminde ve pek çok yapımda kamera karşısına geçti.

Yazı: Mine Metin