Yeni M. Night Shyamalan projesinin başrolünde sürpriz bir isim

90’larda Praying with Anger ile başlatıp The Sixth Sense ile pik yaptığı kariyerine Unbreakable ve Signs gibi seveni bol yapımlar da The Last Airbender ve The Happening gibi fecaatlar da sığdıran M. Night Shyamalan, Hollywood’un en inişli çıkışlı filmografilerinden birine sahip. Pierre Oscar Levy ve Frederik Peeters çizgi romanı Sandcastle’dan uyarladığı Old ile karışık reaksiyonlar toplayan, bir yandan da Apple TV+ dizisi Servant ile televizyon serüvenini sürdüren yönetmen, yeni sinema projesi Knock at the Cabin için aradığı başrolü buldu.

Eski profesyonel güreşçi, Guardians of the Galaxy serisinin Drax The Destroyer’ı Dave Bautista; Shyamalan’ın el sıkıştığı isim. Kendisinin oyunculuktaki maharetleri konusunda soru işaretleri olanlara, kısa soluklu kariyeri boyunca Denis Villeneuve (Dune ve Blade Runner 2049), Sam Mendes (Spectre), Rian Johnson (Knives Out 2) ve Zack Snyder (Army of the Dead) filmlerinde rol aldığını anımsatalım.

Yönetmenin senaryosunu yazıp yöneteceği –ve adeti olduğu üzere hakkındaki detayları sır gibi sakladığı– proje hakkında bildiklerimiz, şimdilik bu kadar. Filmin ABD vizyonu için göze kestirilen tarih ise 3 Şubat 2023.

Shyamalan, 30 yıl önce rafa kaldırılan Labor of Love’ı da çekecek

Knock at the Cabin ve 21 Ocak’ta başlaması planlanan Servant üçüncü sezon dışında Shyamalan’ın takviminde yer edinen başka yapımlar da mevcut. Bunlardan biri, vefat eden partnerine olan aşkını kanıtlamak için yaya olarak şehirlerarası yolculuğa çıkacak bir karakter hakkında, henüz gelişim aşamasında olan, romantizm soslu bir dram. 

İsmi Labor of Love olarak duyurulan filmin öyküsü 1992’de yazılmış ve 1993’te 20th Century Fox’a satılmış esasında. Sydney Pollack’ın yönetmesi, Harrison Ford’un başrolde yer alması planlanan proje, bir sene sonra vizyona giren Forrest Gump (1994) ile benzer olay örgüsü içermesi nedeniyle tozlu raflara kaldırılmıştı. Neredeyse 30 yıl sonra, nedendir bilinmez, yönetmenin ellerinde hayat bulacak. “Böyle bir anlatıda Shyamalan’ın ilgisini çeken ne?” derseniz, künyede de belirtildiği üzere, kimi gizem unsurları barındırdığını tahmin etmek güç değil.

Bu arada M. Night Shyamalan, 10-20 Şubat 2022’de düzenlenecek 72. Berlin Film Festivali’nin jüri başkanı olacak. Kimileri bu kararı şaşkınlıkla karşılasa da “Her zaman Hollywood sistemi içindeki bağımsız bir sinemacı gibi hissetmişimdir.” diyor kendisi.