Macar Kültür Merkezi’nden interaktif bir sergi: “Paralel Gerçeklikler”

İstanbul Kağıthane’de bulunan Macar Kültür Merkezi, küratörlüğünü Andrea Kovács’ın üstlendiği gerçeklik algımızla oynayan, çevreye ve doğaya bakışımızı farklılaştıracak, ziyaretçinin katılımına açık grup sergisi Paralel Gerçeklikler’in kapısını 6 Şubat Perşembe günü açıyor.

Bálint Baráth, Mátyás Csiszár, EJTech (Esteban De La Torre, Judit Eszter Kárpáti), Implausible Works (Ágnes Szekeres, Loránd Szécsényi-Nagy), Logifaces, Zsófia Neuzer, Dóra Varga’nın katıldığı sergi, 9 Nisan’a kadar görülebilecek.

Paralel Gerçeklikler, doğaya dair kavrayış yelpazesini genişletmeye odaklanırken yaratıcı veri işlemeye ve sosyal ağlara alternatif platformlar sağlayan teknolojik cihazların interaktif kullanımına ve malzemeye yaklaşımlarımızı yeniden keşfetmeye imkan tanıyor. Çeşitli mecra ve malzemelerden oluşan enstalasyonlar, sezgisel veya öğrenilmiş duyusal deneyimler aracılığıyla doğal ve tarihi olguları, bilgileri ve etkileşimleri araştırırken; bizi mekân, zaman, hayalgücü, tasarım, yüzeyler ve noktalar arasında yeni bağlantılar keşfetmeye davet ediyor.

Sergideki işler, gözle görülür gerçeklik ve doğa parçaları hakkında dünya görüşleri sunuyor. Bu bireysel yaklaşımların bir araya gelerek gerçekliğe getirdiği paralel tanımlar,  güzel sanatlardan medya sanatına, cam ve takı tasarımından oyuna farklı türlerle ve sanatçıların tahayyüllerinin katılımlı, basılı, yansıtılmış veya artırılmış izlenimleriyle gözler önüne seriliyor.

7 Şubat Cuma günü 13:00 – 16:00 arasında, sergi kapsamında “Go Green” isimli bir atölye gerçekleşecek. Atölyede, Moholy-Nagy Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nin (MOME) tekstil tasarım öğrencileri, bitkilerden müzik üretmek için sensörler yapmak; tekstil tekniği, teknolojisi ve doğasını kaynaştırmak; uyarlanabilen ve cevap verebilen yüzeyler geliştirmek için interaktif bir biçimde doğal materyaller, süreçler ve şiirsel formlar kullanacak. 12 kişiyle sınırlı olan Go Green atölyesine [email protected] adresinden kayıt yaptırabilirsiniz.