MacGruber yıllar sonra, yine, yeniden

Saturday Night Live’ın çok sevilen skeç serisine dayanan, Will Forte‘nin (The Last Man on Earth, Nebraska) 80’li yılların popüler serisi McGyver’dan ilhamla yarattığı “Amerikan kahramanı” MacGruber geri dönüyor. Peacock etiketli projeden yayımlanan tanıtım, karakterin hapishane ortamındaki bir görüşmesini kapsamakta.Saturday Night Live skeçlerinin yanı sıra kendine ait, 2010 tarihli bir sinema filmi bulunan MacGruber; büyük dönüşünü sekiz bölümlük bir diziyle yapacak. MacGruber filminde yaşananların 10 yıl sonrasını anlatacak yapımın sinopsisi şu şekilde: “On yıldan fazla bir süre hapishanede çürüdükten sonra, Amerika’nın nihai kahramanı ve aşırı vatansever MacGruber sonunda serbest bırakıldı.” Kötü Tuğgeneral Enos Queeth’in Amerika için tehdit hâline gelmesiyle, dünyayı kurtarmak üzere göreve çağrılacak.

The Lonely Island ekibinden Jorma Taccone‘nin yönettiği dizide ayrıca Kristen Wiig, Billy Zane, Laurence Fishburne ve Sam Elliott gibi tanıdık simalar rol alıyor. Forte sadece başrolde yer almakla kalmamış; yürütücü yapımcı ve senarist kimlikleriyle de katkıda bulunmuş. Tüm sezonu aynı anda erişime açılacak dizi için belirlenen yayın tarihi 16 Aralık.

Saturday Night Live karakterlerinin uzun metraj anlatıları

1975’ten beri yayın hayatına devam eden Saturday Night Live, şüphesiz ki bu sürece birçok unutulmaz karakter sığdırdı; aralarından bazıları sinemaya ilham verdi. Kısa süreli skeçlerin uzun metrajda aynı etkiyi yakalayamacağını kanıtlayan veya karakterleri Saturday Night Live’ın çok ötesine geçirmeyi başaranlardan oluşan filmler neler mi?

Blues Brothers (1980)
Blues Brothers (1980)
Blues Brothers (1980)

Bir Saturday Night Live skecinden uyarlanan ilk film, 1978’de John Belushi ve Dan Aykroyd ikilisinin müzikal performanslarıyla ünlenip sıra dışı tarzlarıyla kısa sürede popüler hâle gelen Blues kardeşlere dayanıyor. Bir yetimhaneyi kurtarmak için konser veren kardeşlerle, çılgın araba kovalamacaları ve ikonik konuk oyuncularla (James Brown, Chaka Khan, Aretha Franklin, Ray Charles) kült statüsüne erişmiş bir SNL filmi.

Wayne's World (1992)
Wayne’s World (1992)
Wayne’s World (1992)

1989’da yayımlanan aynı isimli skeçten uyarlanan Wayne’s World, evlerinin bodrum katında televizyon programı yapan iki arkadaş Wayne ve Garth’ı konu alan bir absürt komedi. Arabadaki “Bohemian Rhapsody” şarkısı eşliğindeki headbang sahnesiyle anımsayabileceğiniz Wayne’s World; Saturday Night Live çıkışlı olup en yüksek hasılata ulaşmış film.

Wayne's World 2 (1993)
Wayne’s World 2 (1993)
Wayne’s World 2 (1993)

Büyük yankı uyandıran ilk yapımdan yalnızca bir yıl sonra Wayne ve Garth, “Waynestock” adlı bir rock konseri için para toplama çabaları ve manipülatif müzik organizatörüyle ilişkileri etrafında dönen devam filmleriye geri döndüler. Beklentileri tam olarak karşılamasa da tüm zamanların en sevilen SNL filmlerinden biri olarak anılmasına engel değil.

Coneheads (1993)
Coneheads (1993)
Coneheads (1993)

1977’den kalma bir SNL skecine dayanan Coneheads, koni şeklinde kafaları olan uzaylı bir ailenin dünyadaki hayata uyum sağlama çabalarını merkeze alıyor. Neredeyse yirmi yıldır bilinen karakterleri beyazperdeye taşıyan film; David Spade, Chris Farley ve Adam Sandler gibi yıldız Saturday Night Live oyuncularından oluşan kadrosuna rağmen kötü eleştirilerden kaçamamıştı.

Stuart Saves His Family (1995)
Stuart Saves His Family (1995)
Stuart Saves His Family (1995)

SNL karakterlerini konu alan bir diğer uzun metraj, Al Franken‘in Stuart Smalley adlı yaratımından yola çıkıyor. Harold Ramis‘in yönettiği film, Al’in hem kökten sorunlu ailesini hem de “Stuart Smalley ile Günlük Olumlamalar” adlı, düşük reytingli televizyon programını kurtarmaya çalışırken yaşadığı maceraları takip ediyor.

Blues Brothers 2000 (1998)
Blues Brothers 2000 (1998)
Blues Brothers 2000 (1998)

Orijinal filmin yayımlanmasından 18 yıl sonra Universal Pictures, The Blues Brothers’a bir devam halkası çekmeye karar verdi. Yönetmen koltuğuna yeniden John Landis’in geçtiği film, Elwood Blues’un hapisten çıkmasının ardından eski grubu bir araya getirme ve “Tanrı’dan gelen görevi” devam ettirme çabası üzerine kurulu. Blues Brothers 2000‘da Dan Aykroyd rol aldı ancak filmde biri eksikti: 1982’de vefat eden John Belushi. Ne yazık ki gişede istediği başarıyı elde edemeyen devam filmi, yıldız oyunculardan birinin olmayışıyla öncülünün büyüsünden yoksundu.

A Night at the Roxbury (1998)
A Night at the Roxbury (1998)
A Night at the Roxbury (1998)

Saturday Night Live‘da dans figürleriyle dikkat çeken iki diyalogsuz karakterin hikâyesini oluşturma fikriyle çıkan filmde, Will Ferrell ve Chris Kattan başrolde. Steve ve Doug adlı iki kardeşin her gece efsanevi Roxbury gece kulübüne girme arayışını anlatıyor. Haddaway’den “What Is Love”ın eşlik ettiği sahneleriyle akılda kalan film; eleştirmenler tarafından pek sevilmese de gişede yüzleri güldürmüştü.

Superstar (1999)
Superstar (1999)
Superstar (1999)

Programdaki altı yıllık serüveni sırasında Molly Shannon‘ın en ünlü karakteri olan Mary Katherine Gallagher, gergin tavırlarıyla akılda kalan ve okulda popüler olmak için can atan Katolik bir lise öğrencisiydi. Yetenek eksikliğine ve sahne korkusuna rağmen “süperstar” olmayı arzulayan bir genç olarak beyazperdeye taşınsa da karakterin uzun metrajlı bir filme yetecek kadar malzeme barındırmadığı anlaşıldı.

The Ladies' Man (2000)
The Ladies’ Man (2000)
The Ladies’ Man (2000)

The Ladies’ Man, sıklıkla seks konusunda tavsiyeler veren bir radyo talk-show sunucusu olan Leon Phelps hakkında. Tim Meadows başrollü film; Phelps’in işinden kovulup, eşleri ve sevgililerini baştan çıkardığı bir grup insanın hedefi hâline gelişini anlatıyor. Ne yazık ki bir filmi olması için yeterli görülmeyen başka bir SNL karakteri olarak tarihe karıştı.

Yazı : Ezgi Oğraş