Mad Max uzantısı Furiosa’nın sır perdesi aralanıyor

Orijinal üçlemeden 30 yıl sonra, yine Avustralyalı yönetmen George Miller’ın zihninden çıkan Mad Max: Fury Road; vizyona girdiği 2015’te büyük yankı uyandırmış, altı Oscar dâhil tam 232 ödüle uzanmıştı. İzleyiciyi soluksuz bırakan kurgusu ve yarattığı post apokaliptik dünyanın son derece detaylı portresini ortaya koyma başarısıyla, 21. yüzyıl aksiyon sinemasının mihenk taşlarından biri olarak kabul görmüştü. Filmin 2019’dan bu yana gündemde olan uzantı projesi Furiosa için hazırlıklar nihayet sona erdi, çekimler bir süredir tam gaz devam ediyor.

Mad Max: Fury Road’da Charlize Theron’un canlandırdığı Furiosa karakterinin gençlik yıllarına odaklanacak filme dair bildiklerimiz her ne kadar oldukça sınırlı olsa da resmî sinopsis paylaşıldı, sır perdesi bir nebze de olsa aralandı. Anlatı, karakterin Yeşil Bölge’den koparılması ve Savaş Lordu Dementus tarafından yönetilen büyük bir motorcu sürüsünün eline geçmesiyle başlayacak. Sürü çorak diyarlarda hareket hâlindeyken Ölümsüz Joe’nun başkanlık ettiği Kale’ye rastlayacak. İki tiranın hâkimiyet için savaştığı esnada, savaşçı Furiosa, eve dönüş yolunu bulmak için denemelerini sürdürmek ve bu esnada hayatta kalmak durumunda.

Sinopsisten anlaşıldığı üzere, Yeşil Bölge’nin henüz yeşil olduğu zamanlara da Ölümsüz Joe gibi kimi tanıdık karakterlerin dönüşüne de tanık olacağız. Başrol Furiosa için bayrağı, The Queen’s Gambit’in yıldızı Anya Taylor-Joy, Charlize Theron’dan; Ölümsüz Joe için ise Mank ve The Souvenir’dan anımsanabilecek Tom Burke, Hugh Keays-Byrne’dan devraldı. Kadroda ayrıca Chris Hemsworth da yer alıyor.

George Miller’ın senaryodaki iş birlikçisi Nick Lathouris’in bir kez daha kalem oynatacağı proje için Mad Max: Fury Road’un künyesinde yer alan birçok ödüllü isim yeniden toplanmış. Yapım tasarımcısı Colin Gibson, kurgucu Margaret Sixel, makyaj tasarımcısı Lesley Vanderwalt, kostümcü Jenny Beavan ve besteci Junkie XL aralarından bazıları.

Furiosa’nın ABD vizyon tarihinin 24 Mayıs 2024 olması bekleniyor.