Madonna’yla 80’ler Tokyo’suna açılan bir zaman tüneli

Bazen kelimelerin yetersiz kaldığı anlarda, görüntüler devreye girer. Osakalı fotoğrafçı Kenji Wakasugi de sadece bir dönemi değil neredeyse pop kültürünü bütünüyle yeniden şekillendiren Madonna’yı anlatmak için görselliğin gücünü yanına almış.

Adore adını verdiği yeni kitabındaki fotoğraflar, Madonna’nın Japonya’ya ilk ziyareti sırasında Playboy Weekly Excite için 1985 yılında yapılan 45 dakikalık çekimin çıktıları. Bu kareler daha önce hiç görülmemişti. Madonna’nın eşsiz ve asi enerjisini pürüzsüz bir şekilde yansıtan kareler, onun yalnızca pop müziğin değil; aynı zamanda cinsel özgürlüğün ve kişisel özgürlüğün de sembolü olduğu zamanları hatırlatıyor.

1985 yılına ait bu kareler, geçen onca zamana rağmen hissettirdikleriyle Madonna’nın “ikon” olarak anılmasının ardındaki büyüyü canlandırıyor. Madonna’nın listeleri alt üst eden parçalarıyla dünyayı ele geçirmeye başladığı dönemi yansıtan Adore‘dan paylaşılan kimi fotoğraflar aşağıda.

Adore, 800 adet baskı ile sınırlı ve yalnızca Madonna fotoğraflarından oluşmuyor. Wakasugi’nin 80’lerde çektiği çiçek motifleri, şehrin neon ışıkları ve Tokyo sokaklarındaki toplu taşıma araçlarının şehirde yarattığı doku ve hislenimlere dair bir seçki de sunuyor. Doğanın, insanların kurduğu büyük, gürültülü, kirli şehirlerde var olduğu boşluklara ve modern dünyaya dair bir zaman makinesi. 

Wakasugi’nin üretimlerinin çoğunluğunu dış mekân fotoğrafları oluşturmakta. Bu çalışmalarından örnekler için “Kakejiku” serisine göz atabilirsiniz. Ancak kariyeri boyunca Madonna’nın yanı sıra Glenn Close, Richard Gere ve Hall & Oates gibi ünlüler de kadrajına girmiş.

Yazı: Asena Büyük