Magnum fotoğrafçılarından “Karantina Sohbetleri”

Köklü fotoğraf ajansı Magnum Photos, COVID-19 salgınında fotoğrafçıların da hareketlerinin kısıtlanmasıyla, evlerinden görüntülü sohbet videoları yayımlamaya başladı. 28 Mart’ta başlayan ve önceden belirlenmiş belli bir konuyla sınırlı olmayan sohbetler; salgın, yalnızlık, huzursuzluk hâlleri, fotoğrafçılık, deneyimler, yeni projeler, güncel olaylar gibi pek çok konuya değiniyor.

Kura ile belirlenen iki ismin görüntülü sohbetinden oluşan ilk kayıtta, Rafal Milach ve Newsha Tavakolian eşleşti. Suçluluk, hayaller, kendini diğerinde görme ve Tavakolian’ın yeni projesine uzanan konuşma, Milach’in yönetiminde ve Tavakolian’a sorduğu üç anahtar soru etrafında şekilleniyor. Rafal Milach’la Bant Mag. No:45’te yaptığımız röportaja da buradan ulaşabilirsiniz.

İkinci eşleşme Stuart Franklin ve Mark Power’ın sohbet kaydını ortaya çıkardı. Bu kez de konuşma, Franklin’in Power’a sorduğu üç soruyla gelişiyor. İkili; huzursuzluk, yalnızlık, birliktelik, doktor bir eş, derece şovu iptal olan kız çocuğu, okuma ve kitaplar hakkında konuşuyor. 

Üçüncü kaydın ikilisi, Magnum’un köklü fotoğrafçıları Martin Parr ve David Alan Harvey. David Alan Harvey, Martin Parr’a üç soru soruyor ve ikili; öğretim, ticari çalışma, kendi tarihimizden sorumlu olmamak konularını kapsayan dolu dolu bir tartışmanın yanı sıra, fotoğraf kitaplarından bahsediyor ve genç fotoğrafçılar için tavsiyelerde bulunuyor.

Gelecek eşleşmeler için de heyecanlanmamak elde değil. Ayırca Magnum Photos, karantina sohbetlerinin “Krizi belgelemek için fotoğrafçılar liderliğinde yapılan daha geniş bir girişimin bir parçası” olduğunu söylüyor ve ajansın Instagram hesabından yaptığı paylaşımları takip etmemizi öneriyor. 

Yazı: Mine Metin