Make Mama Proud seçti: 5 harika psikedelik video klip

İstanbul’un yeni nesil stoner rock gruplarından Make Mama Proud, kayıtlarındaki patlayıcı enerjiyi sahneye de kusursuz bir şekilde taşıyan ekiplerden biri. Bunu 2020’nin ilk günlerinde Demonation Festivali’nde Babylon sahnesini yıkıp geçtikleri konserde gözler önüne sermişlerdi. Make Mama Proud’un son teklisi, “bir intikam şarkısı” olarak tanımladıkları “Filthy Lexi”; nasıl bir enerjiden bahsettiğimize dair ipuçları verecektir.

İlgi çekici albüm ve single kapaklarıyla işin görsel kısmına da kafa yorduğunu ispatlayan Make Mama Proud’dan favori psikedelik video kliplerinden oluşan bir seçki yapmalarını istedik. Hem farklı dönemleri hem de farklı estetikleri kapsayan beş harika videoluk liste için söz Make Mama Proud üyelerinde!

Fever The Ghost – Source
(Seçen: Kerem)

“Genelde klipler için artık kalıplaşmış, grubun çaldığı ve çekildiği canlı görüntüler yerine animasyonlar tercihimdir, animasyonları çok severim. Bu da çok sevdiğim bir animatör olan Felix Colgrave ve sevdiğim bir grubun iş birliği. Müthiş renkler, kurgu ve karakter çizimleri… Müziğin hissiyatı da şahsen çok hoşuma gidiyor. Ayrıyeten Felix’in diğer işlerine, ‘Double King’ ve ‘The Elephant’s Garden’a da bakılabilir. Grubun ‘Source’ şarkısının bulunduğu Crab in Honey albümü de tavsiye.”

Royal Blood – Out Of The Black
(Seçen: Kerem)

“Kesinlikle en sevdiğim kliplerden biri. Royal Blood’ın müziğinin çok hoşuma gitmesiyle birlikte klibin yarı-animasyon yarı-canlı görüntüden oluşması, kurgusu, karakterler (absürt kostümlü uzaylılar!) ve tabii ki barındırdığı gore içerik müthiş. Kesinlikle bir ara izlenilesi.” 

Uncle Acid & The Deadbeats – Melody Lane
(Seçen: Deniz)

“Bu klibi izlerken sürekli içimde gereksiz bir panik ve anksiyete hissi oluşuyor. Ayrıyeten sevdiğim ögeler çokça kullanılmış ve tema da güzel.”

Led Zeppelin TSRTS 1973 Madison Square Garden
(Seçen: Deniz)

“Her şey fazlasıyla epik! ‘No Quarter’, ‘Dazed and Confused’, ‘Rain Song’ gibi şarkılardaki görüntüler günümüz psikedeli algısının oluşmasında büyük etki taşıyan, yeni nesli bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde şekillendiren  çalışmalar. Yeni dünyanın kutsal kitabı Zeppelin diskografisi ama tapındıkları hâlde farkında olan insan yok denecek kadar az.”

King Gizzard & The Lizard Wizard – Rattlesnake
(Seçen: Parham)

“Her zaman en sevdiğim kliplerden biri olacak, görsellerin rahatsız edici bir güzelliği var.”