Makoto Shinkai ile kaosun habercisi kapıların eşiğinde

Kimi no na wa / Your Name (2016), Tenki no ko / Weathering With You (2019) ve Byôsoku 5 senchimêtoru / 5 Centimeters per Second (2007) gibi hit anime filmleriyle Japonya’nın önde gelen yönetmenleri arasında yer alan Makoto Shinkai; “gerçeküstü ve duygusal açıdan yıkıcı” olduğu söylenen yeni çalışması Suzume no Tojimari ile arayı daha fazla açmadan dönüş yapıyor. Kısa süre önce yayımlansa da şimdiden iki milyona yakın tık alan, kapsamlı bir fragman hemen aşağıda:

Sıradan karakterlerin gündelik hayatlarına yaptığı fantastik dokunuşların yanı sıra; su, hava ve gökyüzü gibi ögeleri görsel açıdan ele alma biçimiyle de ün yapmış bir yetenek Makoto Shinkai. Tanıtım, yönetmenin estetiğine aşina olanları hayal kırıklığına uğratmayacak, tekrar tekrar döndürülebilecek çarpıcı anlara sahip. Anlatının Your Name ve Weathering With You ile aynı dünyada geçtiğini ima eden, kimi heyecan verici detaylar da barındırıyor aynı zamanda.

Suzume no Tojimari’ye ismini veren protagonist Suzume, Japonya’nın güneyindeki Kyushu adasında yaşayan, 17 yaşında bir genç. Macerası, “Bir kapı arıyorum” diyen, gizemli bir karakterle tanışmasıyla başlıyor ve kendisini terk edilmiş harap bir binanın ortasında, bir çeşit felaketten korunmuş gibi dimdik duran bir kapının önünde buluyor. Gücüne kapılıp onu açtığı vakit ise aniden ülkenin dört bir yanında benzer kapılar belirip, büyük bir yıkıma sebebiyet veriyor. Suzume, yaşanan kaosu önleme gayesiyle bu kapıları kilitlemek üzere harekete geçerken; bir yandan da büyüme ve özgürleşmeye dair bir yolculuğa adım atmış oluyor. Yönetmen Shinkai, kapıları kapatmayı “eksik kalmış olanları tamamlamanın veya bir şeyleri bitirmenin” metaforu olarak kurduğunu belirtmekte.

11 Kasım 2022’den itibaren Japonya sinemalarında gösterilecek Suzume no Tojimari’nin Türkiye vizyon tarihiyle ilgili henüz bir gelişme yok.