Manchester, yeni Ian Curtis muralini konuşuyor

Yalnızca dönemine iz bırakmakla kalmış, müziğin seyrini değiştirip sonraki jenerasyonları da derinden etkilemiş Joy Division’ın ikonik sesi Ian Curtis, ölümünün 40. yılında Manchester’da bir mural ile anılıyor. Manchester’da müzik ve ruh sağlığı ekseninde gerçekleşen Headstock Festival kapsamında, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü sebebiyle yapılan duvar resmi, 1992’den bu yana sokak sanatı çalışmalarını sürdüren akse_p19’in bir işi.

Philip Pecarly’nin çektiği bir fotoğraftan uyarlanan mural henüz yapım aşamasındayken Curtis’in Joy Division’dan grup arkadaşı Peter Hook tarafından da ziyaret edildi. 

akse_p19, Ian Curtis murali hakkında şu sözleri söylüyor: “Manchester’ın gerçek müzik efsanesine yaptığımız bu saygı duruşunun, insanlara ihtiyaç duyduklarında yardım aramaları ve yaşadıkları hakkında konuşma konularında cesaret vereceğini umuyorum.”

Ian Curtis’in mirasını yeniden masaya yatıracak bir podcast serisi de yaklaşmakta. İngiliz Shameless dizisi ve The Theory of Everything, Funny Cow gibi filmleriyle tanınan oyuncu Maxine Peake’in anlatıcılığını üstlendiği serinin ismi Transmissions: The Definitive Story of Joy Division & New Order. 8 bölüm olarak kurgulanan seri, Joy Division’ın kurulduğu döneme, Ian Curtis’in ardından New Order’a evrilip bugüne kadar uzanan serüvene kapsamlı bir bakış sunacak. Serinin ilk bölümü 29 Ekim’de yayımlanıyor.

Yükleniyor...