Marjinlerden*: Eijiro Miyama

Japonya doğumlu Eijiro Miyama, bir diğer ismiyle Boshi Ojisan (şapkalı amca),  Japonya’nın nev-i şahsına münhasır isimlerinden bir tanesi. 78 yaşındaki Miyama, her haftasonu bisikletinin üstünde sahte memeleri, ilginç kostümleri ve özellikle farklı detaylarla tasarlanmış şapkaları ile Yokohoma şehrinin Çin Mahallesi’nde çıktığı gezintilerle tanınıyor.

Yazı: Yetkin Nural

Güzellik ve makyaj malzemeleri satan babasının orduya girmesi ve savaş zamanının güzellik endüstrisinin gereksiz bir lüks haline getirmesi nedeniyle birdenbire yokluğa düşen Eijiro Miyama, özellikle yoksul olmaları nedeniyle okulda karşılaştığı zorbalıkların ruhunda iz bıraktığını söylüyor.

Yetişkinlik yaşamının büyük çoğunluğunu inşaat işçiliği veya kamyon şoförlüğü yaparak geçiren Miyama, 50’lerine geldiğinde kullanılmış noodle kaplarını dekore ederek şapkalar yapmaya başlamış. Şapkalarını dekore etmek için kullandığı malzemeleri bit pazarlarından, yabancıların verdiği eşyalardan, arkadaşlarından veya çöpten toplayan Miyama’nın şapkaları kimi zaman yedi kilogram ağırlığa sahip olabiliyor. Şapkalarındaki malzemeleri geri dönüştürerek tekrar kullandığı için hiçbir tasarımı uzun ömürlü olmasa da, haftasonları bisikletli gezilerinin ve genelde barıştan, kardeşlikten, sevgiden bahseden pankartlarının insanlarda bıraktığı etki epey kalıcı.

*“Marjinlerden” serisinde her hafta, “Outsider Art” olarak tanımlanan; sanat kültürü, endüstrisi ve kurumlarının dışında kalan, çoğunlukla sanatçının resmi bir eğitime dayanmadan kendi kendine öğreterek yarattığı çalışmalardan oluşan alanın nev-i şahsına münhasır isimlerinden birini ağırlıyoruz.