Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio ortaklığında 7. perde

The Aviator, Gangs of New York, Shutter Island, The Departed ve The Wolf of Wall Street. İş birliği yaptıkları beş filmin ardından Martin Scorsese, favori oyuncularından Leonardo DiCaprio ile 6. kez bir araya gelmiş; Apple Original Films etiketi taşıyan ve David Grann’in çok satan romanından uyarlanan Killers of the Flower Moon’un çekimleri geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Bahsi geçen filmin post prodüksiyon süreci devam ededursun; Martin Scorsese’nin, henüz yayımlanmamış bir başka David Grann kitabının uyarlaması için kolları sıvadığı ortaya çıktı. Elbette başrolde yeniden Leonardo DiCaprio var.

Nisan 2023’te okucuyla buluşacak The Wager: A Tale of Shipwreck, Mutiny, and Murder isimli kurgu dışı kitabın hakları, bu Scorsese filminin de dağıtımını üstlenecek Apple tarafından satın alındı. 1740’larda geçen gerçek bir olayı merkezine alan kitap; ahşap ve kumaştan yapılmış bir gemi ile Brezilya kıyılarına ulaşan, bir deri bir kemik kalmış, zar zor hayatta olan 30 denizcinin anlattıklarıyla başlıyor.

Askerler, İspanya’yla olan imparatorluk savaşı sırasında görev almış Wager isimli İngiliz gemisinin sağ kalan mürettebatı olduklarını söylüyorlar. Kovalamaca esnasında gemileri batsa da Patagonya kıyılarındaki ıssız bir adaya ulaşabildiklerini, aylarca açlıkla mücadele ettikten sonra inşa ettikleri bu dayanıksız gemiyle -100 gün süren ve 2500 mil aşılan- zorlu bir yolculuk yaptıklarını anlatıyorlar. Fakat inanılmaz olay bu kadarla da bitmiyor ve altı ay sonra, daha da harap hâldeki bir gemi Şili kıyılarına varıyor. İçinden inen üç kişi, 30 denizcinin “kahraman” değil isyancı olduğundan; adada gücü ele geçirip kendilerini geride bıraktıklarından bahsediyor. İhanet ve cinayet suçlamaları havada uçuşurken, askerî mahkeme nihai bir karar almak üzere toplanıyor.

The Wager uyarlamasının çekimlerine ne zaman başlanacağı henüz bilinmiyor fakat Killers of the Flower Moon’un vizyon tarihinin 2023’e ötelendiği hesaba katıldığında, uzun bir süre daha beklememiz olası. 1920’lerde büyük servet elde eden ve zamanla bölgelerindeki petrol kaynakları için sistematik olarak katledilen Osage yerlilerinin yaşadıklarını, o dönemde henüz yetkin bir teşkilat olmayan FBI’ın soruşturması üzerinden konu edinen bu yapım ise Leonardo DiCaprio dışında Robert De Niro, Lily Gladstone, Jesse Plemons ve Brendan Fraser’ı barındıran bir oyuncu kadrosuna sahip.