Marvel, Art Spiegelman’ın “Orange Skull” Trump referansını reddediyor

1992-2002 yılları arasında The New Yorker’da çalışan, Pulitzer ödüllü Maus çizgi romanının yaratıcısı Art Spiegelman‘ın, Marvel: The Golden Age 1939-1949 koleksiyonu için yazmış olduğu sunumda Donald Trump’a yönelttiği eleştirilerin kaldırılması istendi. Değişikliğe gitmek istemeyen Spiegelman makalesini geri çekti.

Yazıda geçen ve kaldırılması istenilen bölüm, Trump’ın geçmişteki politik liderlerle karşılaştırılmasıyla ilgiliydi. Marvel’ın politik geçmişini araştıran yazar, Naziler ve faşizm üzerine yazdığı yazısında II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında yayımlanmış olan hikâyeleri politik meselelere farklı bakış açıları kazandırmak için kullandı. Hatta yazının bir bölümünde Trump’ı “Amerika’yı rahatsız eden Orange Skull” olarak tanımladı.

Çizgi romanlarda bir Nazi komutanı olarak resmedilen Red Skull, halk kahramanı olan Captain America‘nın en büyük düşmanı. Buradan yola çıkarak, bir Marvel yayınında Trump’ın Orange Skull olduğunu söylemek sert bir eleştiri. Bu politik metnin marka ismine zarar verebileceği düşünen Disney, Marvel’ın apolitik kalmasını istediğini söyledi. Spiegelman yaşanan bu olayların üstüne makalenin tamamını tüm açıklama ve ek notlarla birlikte “Art Spiegelman: golden age superheroes were shaped by the rise of fascism” başlığı altında The Guardian’da yayımladı.

Art Spiegelman, 1992’de Pulitzer kazandığı Maus’u Polonyalı bir Yahudi olan babası Vladek’in soykırım anılarından esinlenerek yazdı. Çizgi romanda fareleri Yahudiler, kedileri de Nazi Almanlar olarak sembolize ederek Auschwitz’ten kurtulmaya çalışan bir ailenin yaşadıklarını anlattı. Marvel: The Golden Age 1939-1949, Marvel editörü Roy Thomas tarafından yazılan yeni sunumla eylülde yayımlanacak.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz

Yükleniyor...