Marvel evreninde “Alien” dönemi başlıyor

Marvel, geçtiğimiz yıl Alien ve Predator serilerinin yayın haklarını sürpriz bir şekilde Dark Horse’dan devralmıştı. Aralık 2020’de Marvel’ın Alien’a ilişkin planlarına dair ilk ipuçları paylaşılmış ve heyecanlı bir bekleyiş başlamıştı.

Daha önce Batman, Superman ve Captain America gibi seriler için kaleme aldığı maceralarla tanıdığımız yazar Phillip Kennedy Johnson’ın ellerinden çıkan seriye ilk bakış, Marvel’ın YouTube kanalından paylaştığı teaser’da.

Seri, Weyland-Yutani şirketi için çalışırken xenomorph saldırısı sonucu neredeyse canından olan Gabriel Cruz’un diriliş hikâyesine odaklanacak. Emekliliğe ayrıldıktan kısa bir süre sonra Bishop model androidin yardımları sayesinde oğluna kavuşma planları yapan Cruz’un bu yolculuğu, Alien evreninden biyomekanik canlılarının işin içine dâhil olmasıyla son derece tekinsiz ve zorlu hâle gelecek. Hikâyede, Ridley Scott’ın 1979’da başlayan sinematik serisinden kimi karakterleri de göreceğiz. 

Kendini “dünyanın en büyük Alien hayranı” olarak tanımlayan Johnson yalnızca “facehugger” ve “xenomorph”un yer aldığı bir korku hikâyesi yazmanın ötesinde; serinin tekinsiz atmosferini sayfalara taşımaya çalışmış. Bunu yaparken de orijinal filmlerin birebir kopyasını almaktan kaçınmak, kendisi için önemli bir detay olmuş. Johnson’ın hikâyesine eşlik eden Salvador Larroca’nın çizimleri de kayda değer. Larroca’nın, H.R. Giger’ın yarattığı xenomorph’un çizimlerindeki detaycılığı, sayfalara baktıkça bakılası bir değer katmış gibi görünüyor.

Alien #1,  24 Mart itibariyle raflarda. Paylaşılan varyant kapaklardan favorilerimiz hemen aşağıda.

Yazı: Biçem Kaya